افزایش برداشت از نفت

افزایش برداشت از نفت

افزایش برداشت از نفت یکی از مهم ترین مشکلاتی است که باید از سوی مسئولان نسبت به آن رسیدگی به عمل آید ، زیرا اگر ادامه دار شود با خطر جدی روبه رو خواهیم شد.

همانطور که می دانید در ایران مخازنی که برای برداشت نفت وجود دارند مخازن بسیار قدیمی هستند که با خطر به اتمام رسیدن مواجه می باشند. هرچه سن این مخازن نفت بیشتر می شود ، این خطر بیش از گذشته احساس می شود بنابراین باید راهکاری برای کاهش برداشت از نفت مخازن نیز صورت پذیرد. این موضوع ، در دوره ای که هم اکنون در آن قرار داریم بیش از پیش مورد توجه بوده و همواره مسئولان در پی یافتن راه حل برای این مشکل هستند.

افزایش برداشت از نفت

شاید در بسیاری از مسائل ممکلکت مسئولان با وجود مشکلات آشنا باشند اما قطعا از اینکه این مشکلات چگونه حل خواهند شد نیز خبری ندارند. آنها در هنگام یافتن راه حل ها با کندی پیش می روند و هیچ گاه نتوانسته اند که به صورت مطلوبی مشکل را از ریشه حل کنند ، به همین دلیل همچنان با مشکلی به نام افزایش برداشت از مخازن نیز روبه رو هستیم و تاکنون این موضوع به صورت خوبی حل نشده است. زیرا با تعیین فاصله ی زمانی تعیین شده همچنان این راه ادامه دار بوده و طولانی شده است.

در هر میدان نفتی برداشت صورت می پذیرد ، اما این برداشت آنچه که در مد نظر ما قرار دارد نیست. زیرا میزان قابل برداشت فراتر از آنچه که ما تصور می کنیم خواهد بود. بنابراین می توان با وجود روش هایی که امروزه از آنها بهره گرفته می شود به خوبی مسئله ی مربوط به برداشت از میادین را به یک مسئله ای تبدیل کرد که بتواند شرایط اقتصادی خوبی را برای کشور ما رقم بزند. تنها کافی است که ما روش های کنونی را کنار بگذاریم و از تکنولوژی های روز دنیا برای افزایش برداشت نیز کمک بگیریم.

بیشتر بخوانید :  خط لوله ها و حفاظت کاتدی آنها

شرکت های نفتی که به صورت خصوصی در  حال فعالیت می باشند معمولا با همکاری توسط متخصصان دیگر به نحو خوبی از روش های جدید برای افزایش برداشت از مخازن نفتی کمک می گیرند. زیرا اکثر مخازن قدیمی بوده و میزان برداشت آنها روز به روز در حال کاهش می باشد.

افزایش برداشت از نفت

روش های جدیدی که می توان توسط آنها میزان برداشت از مخازن نفتی را افزایش داد روش هایی هستند که امروزه با هزینه های بسیار گرانی در حال فعالیت می باشند که البته در همه ی مخازن از آنها استفاده نمی شود. اما در کنار چنین هزینه هایی میزان سودرسانی خوبی در صورت استفاده ی درست با خود به همراه خواهند داشت. هرچه میزان برداشت از مخازن نفتی افزایش یابد میزان سود نهایی حاصل از فروش آنها یا فرآورده های مربوط به آنها بیشتر خواهد شد.

بر اساس برنامه های تدوین شده تا زمانی که موضوع مربوط به افزایش برداشت از مخازن نفتی به یک موضوع ملی تبدیل نشود قطعا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد ، این موضوع باید به یک موضوع ملی تبدیل شود تا عزم ملی از سوی مسئولان در این کار نقش داشته باشد ، در غیر این صورت هیچ راه حلی را به دنبال نخواهد داشت.

افزایش برداشت از نفت

کشور عراق یکی از کشورهای پیشرو و رقیب در برابر ایران می باشد که هم اکنون در بسیاری از مخازن نفتی خود از روش های افزایش برداشت نفت استفاده نموده است و همچنان در کار موفق می باشد.  شرکت های تحقیقاتی بسیاری وجود دارند که می توانند در این راه به ایران یاری برسانند ، اما متأسفانه دلیل تراشی های هرباره موجب خواهد شد تا میزان استفاده از این طرح های تحقیقاتی و پژوهشی بسیار کاهش یابد و در نتیجه هیچ نتیجه ای به جز ضرر را برای ایران به همراه نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید :  دستگاههای اختراع شده در ایران جهت ازدیاد برداشت از مخازن نفت

نظر شما درباره افزایش برداشت از نفت چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.
دیدگاهتان را بنویسید