تولید نفت

بررسی روند تولید نفت پس از برداشته شدن تحریم ها

تحریم ها یکی از موانع موجود برای جلوگیری از تولید نفت بودند که خوشبختانه از میان برداشته شدند. برخی از کشورها و برخی از سرمایه گذاران چنین تصور می کردند که ایران نمی تواند دوباره به وضعیت قبلی خود بازگردد و بتواند اصلاحاتی را در تولیدات خود بدهد. اما برخلاف نظر آنها ، ایران با کوشش مردان غیور این سرزمین و همچنین با برنامه ریزی های درست و منطقی ، توانست میزان تولید را پس از برداشته شدن تحریم ها دو برابر کند.

این در شرایطی است که برخی از کشورها چنین پیشرفتی را نداشته اند. اما ایران با وجود این میزان تولید در بین کشورهای عضو اوپک قرارداد کاهش تولید ار محترم شده و از آن حمایت کرد. به همین دلیل در این جریان مورد معافیت قرار گرفت و روزانه به افزایش تولید نفت پرداخت تا بتواند هرچه سریع تر به جایگاه قبلی خود در نفت و به جایگاه قبلی خود باز گردد. امروز ایران به جایی رسیده است که حرفی برای گفتن دارد و بنابر گزارشات واصله ایران به همان ظرفیتی که برنامه ریزی کرده بود رسیده است. این می تواند مایه ی خوشحالی برای ملت عزیز ایران باشد. این میزان به حدی رسیده است که امروز با افتخار می توان گفت ، ایران به تولید ۳٫۸ میلیون بشکه رسیده است.

تولید نفت

چنینی عدد و رقمی برای وضعیت پس از برداشته شدن تحریم ها باورنکردنی بود ، اما این مهم رخ داده است و امروزه ایران هم همچون سایر کشورها در زمره ی کشورهای قدرتمند در تولید نفت قرار دارد. از سوی دیگر پس از برداشته شدن تحریم ها ، تلاش های بسیاری برای سرمایه گذاری در ایران توسط شرکت های خارجی صورت گرفته است که جای امیدواری دارد. زیرا تا پیش از این خبری از سرمایه گذاران نبوده است و ایران با سرمایه های داخلی خود ، تولید نفت را زنده نگه داشته است.

بیشتر بخوانید :  یک روش بسیار سودمند در از بین رفتن آلودگی دریا با مواد سوختنی

اما امروز که ما به همان ظرفیت تعیین شده برای تولید رسیده ایم ، نسبت به سایر کشورهای عضو اوپک شرایط بهتری برای فروش نفت داریم و این وضعیت می تواند اقتصاد ایران را دگرگون سازد. کاهش تولید نفت که توسط اوپک تعیین شده است ، هیچ تأثیری بر روی میزان درآمد نفتی ایران ندارد ، زیرا پس از تحریم ها ایران جایگاه خود را در بازار پیدا کرده است ، به چنین ترتیبی هم اکنون یکی از اولین کشورهایی است که از او نفت به قیمت بالا خریداری می شود. زیرا هم اکنون میزان تولید نفت با کاهش خود قیمت بیشتری را به جان خریده است. این قیمت ها می تواند به ضرر کشورهای وارد کننده ی نفت باشد. اما برای ایران که تنها یک تولید کننده است ، ضرری را به بار نخواهد آورد.

بسیاری از کشورها تحلیل گرانی دارند که وضعیت فعلی ایران و تمایل آن برای تمدید قرار داد اوپک را مورد بررسی قرار دادند. آنها به این نتیجه رسیدند که ایران هیچ مانعی بر سر راه خود نمی بیند که بخواهد این قرارداد را برهم بزند. برعکس این حالت ایران بسیار خشنود است ، زیرا به آنچه که خواسته است رسیده و در نتیجه همه چیز بر طبق روال خود پیش می رود و تولید نفت ایران روز به روز افزایش می یابد.
دیدگاهتان را بنویسید