بنزین چیست و چگونه تولید می شود؟

بنزین چیست و چگونه تولید می شود؟

همه ی ما روزانه از بنزین در حال استفاده هستیم. می دانیم که بنزین در زندگی و حمل و نقل شهری چه نقش به سزایی دارد ، اما هیچگاه در رابطه با چگونگی تولید آن از خود سؤال پرسیده اید ؟

بله درست حدس زده اید ، این بار در مقالات مربوط به سایت پترول قصد داریم تا شما را با روند تولید بنزینی که روزانه از آن به میزان زیادی در دسترس مردم قرار دارد توضیحاتی را ارائه دهیم. تولید بنزین همانند تولید نفت و گاز در ایران با محدودیت هایی همراه است ، زیرا این فرآورده باید در پالایشگاه تبدیل به شکل مصرفی کنونی خود شود ، در غیر این صورت نمی توان از آن به عنوان یک سوخت در داخل باک بنزین خودرو استفاده نمود. بنابراین فرآورده ای با ارزش و بسیار پرمصرف به شمار می رود.

بنزین چیست و چگونه تولید می شود؟

در ایران تولید بنزین خوشبختانه روند روبه رشدی را از خود نشان داده است اما آیا این روند هنوز هم ادامه دار است؟ بر اساس خبرهای منتشر شده تاکنون باید ایران در زمره ی کشورهای خودکفا در تولید بنزین قرار می گرفت اما به دلایل نامعلوم و استفاده ی بیش از اندازه از بنزین در تابستان سال جاری این مهم به حقیقت تبدیل نشد و همچنان واردات بنزین با سرعت در حال انجام می باشد.

بنزین یک سیال است و برای ایران جنبه ی مالی و اقتصادی بسیار بالایی را با خود به همراه دارد. تا زمانی که بنزین وجود نداشته باشد قطعا رفت و آمدی هم در شهرها اتفاق نمی افتد و این موضوع می تواند به سیستم های کاری ضربه شدیدی را وارد کند. سکوت تمام دنیا را فرا می گیرد ، زیرا انسان ها باید به زندگی گذشته ی خود باز گردند و قطعا چنین زندگی برای آنها بسیار سخت خواهد بود. دیگر نمی توانید به سفر بروید زیرا سوختی برای حرکت خودروی خود ندارید.

بیشتر بخوانید :  انواع مته های حفاری در ایران

بنزین چیست و چگونه تولید می شود؟

بنزین در ترکیب خود از هیدروکربن پیروی می کند. منظور از هیدروکربن ترکیب شدن هیدروژن با کربن می باشد. در صورتی که به ساختار بنزین از نظر شیمیایی نگاهی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که همانند یک زنجیره به یکدیگر متصل هستند. این ساختار زنجیره ای شکل تحولی را در دنیای امروز پدید آورده که در ابتدای تولید آن به هیچ عنوان تصور نمی شد.

هر زنجیره ای از بنزین را مشاهده می کنید در آن حدودا هفت یا یازده اتم از نوع کربن را خواهید یافت. در صورتی که بنزین را با اکسیژن ترکیب کنیم در نهایت کربن دی اکسید تولید خواهد شد و علاوه بر آن اندکی آب نیز باقی خواهد ماند. کربن دی اکسید که به هوا راه پیدا می کند می تواند منجربه مشکلاتی در آلودگی شود. انرژی که بنزین تولید خواهد کرد قابل مقایسه با هیچ انرژی نیست.

بنزین چیست و چگونه تولید می شود؟

برای تولید کردن بنزین در ابتدا باید ماده ای خام در مسیر پالایش قرار گیرد و پس از طی تغییرات بسیار به محصول نهایی تبدیل شود. بنزین نیز از ماده ی اولیه ای به نام نفت خام تهیه می شود. هیدروکربن های داخل نفت خام برای استفاده به عنوان سوخت در ماشین ها مناسب نیستند بنابراین باید در پالایشگاه ها از یکدیگر جدا شوند. برای این کار باید برج تقظیری وجود داشته باشد. نفتا نیز در این فرآیند علاوه بر بنزین به دست خواهد آمد. شما می توانید از نفتا نیز برای محصولات مربوط به تولید رنگ نیز استفاده نمایید ، زیرا حلالی فوق العاده کارا می باشد.

بیشتر بخوانید :  آسفالتین و مشکلات مربوط به رسوب آن در سنگ مخزن

نظر شما درباره بنزین چیست و چگونه تولید می شود چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.
دیدگاهتان را بنویسید