تأثیر بنزین بر روی محیط زیست اطراف ما

تأثیر بنزین بر روی محیط زیست اطراف ما

بنزین یکی از سوخت های رایج در ایران و در جهان به شمار می رود که معمولا به دلیل مشکل در تولید و عدم رعایت یک سری استانداردها در گذشته مشکلات زیست محیطی را با خود به همراه داشته است.

عامل تبدیل بنزین به یک شکارچی طبیعت

وجود اتومبیل ها برای راحتی زندگی یک انسان طراحی شده اند ، اما اتومبیل در کنار مزایایی که دارد ، معایبی هم با خود به همراه خواهد داشت. این معایب برای استفاده ی بنزین در محیط زیست خلاصه می شود. تأثیری ناشی از سوختن بنزین در محیط زیست به آلودگی و از بین رفتن عوامل مهم زیست محیطی منجربه خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با مهم ترین مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف بی رویه بنزین آشنا کنیم.

تأثیر بنزین بر روی محیط زیست اطراف ما

بررسی زیادی در خصوص تأثیر بنزین انجام گرفته است ، در طی این بررسی ها یکی از عوامل مهم زیست محیطی ناشی از سوختن بنزین مه دود معرفی شده است. مه دود قطعا در فضاهای بزرگ و با تعداد جمعیت زیاد همانند کلانشهرهای کشور نسبت به روستاها بسیار مورد توجه قرار دارد. این مه دود ناشی از سوخته شدن بنزین همواره با افزایش تولید گازهای گرم کننده ی زمین یعنی گازهای گلخانه ای همراه می باشند. خوشبختانه در سال های اخیر تولید بنزین به سمت استانداردهای جهانی در حال پیشروی می باشد ، اما همانطور که می دانید علاوه بر بنزین ، نوسازی خودروهای فرسوده موجود خود یکی از طرح های مورد توجه خواهد بود.

محصولات نهایی بنزین

محققان عقیده دارند که محصولات نهایی ناشی از سوخته شدن یک بنزین در خودروها تنها گاز دی اکسید کربن و در نهایت آب خواهد بود. اما ما در ایران و در برخی از کشورهای بزرگ دیگر در حقیقت چنین محصولاتی را مشاهده نمیکنیم. در اغلب موارد پس از سوخته شدن بنزین مونواکسید کربن تولید می شود. این گاز برای پوشش گیاهی ، همچنین تنفس افراد در شهرهای بزرگ بسیار سمی و کشنده می باشد.علاوه بر آن اکسیدهای هیدروژن و همچنین هیدرو کربن های نسوخته نیز از دیگر عوامل موجود می باشند.

بیشتر بخوانید :  افزایش میزان قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان

تأثیر بنزین بر روی محیط زیست اطراف ما

راهکارهای پیشگیری از تولید دی اکسید بیشتر

در برخی از خودروهای تولید شده ی کشور نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده می شود و در نتیجه با جلوگیری از خروج منبع تا حدود زیادی این اتفاق پیشگیری خواهد شد. معمولا آلودگی ها در زمان استفاده ی بنزین در یک خودرو مشاهده خواهید کرد ، بنابراین زمانی که این آلودگی در کمترین حالت خود باشد ، قطعا اثرات زیست محیطی کمتری را به جای خواهد گذاشت. یکی از راه حل استفاده از مبدل ها بر اگزوزهای موجود خواهد بود. مبدل می تواند از خروج گازهای نامناسب جلوگیری کند. اما باید این مبدل ها در حد استاندارد باشند که متأسفانه در اغلب خودروها در حد استاندارد وجود نخواهند داشت.

تأثیر بنزین بر روی محیط زیست اطراف ما

تولید این سوخت از ابتدای تولید مشکلی را پدید نمی آورد اما از زمان قرارگرفتن در خودروهای چند سال کارکرده و غیر استاندارد به تخریب محیط زیست می پردازد. این پروسه ی یک پروسه ی عادی خواهد بود اما در چند سال آینده تأثیرات خود را نشان خواهد داد. با این روش در آینده محیط زیستی باقی نخواهد ماند . در ابتدای تولید با حضور دی اکسید کربن در جو ، گاز گلخانه ای و گرمای بیش از اندازه ی محیط زیست پدید می آید. این گرما رفته رفته موجب کاهش سطح آب ها و آب شدن یخ ها در قطب خواهد شد. با این روش در جو طبیعی زمین و پوشش گیاهی و . . . تغییر رخ خواهد داد که قطعا به نفع بشر نیست.

با راهکارهای ارائه شده که از زمان تولید سوخت تا زمان مصرف یک خودرو باید مورد توجه قرار گیرد ، می توان تا حدود زیادی از تأثیر گازهای تولید شده بر روی طبیعت پیشگیری نمود.

بیشتر بخوانید :  چگونه می توانیم صادرات بنزین را انجام دهیم؟

نظر شما درباره تأثیر بنزین بر روی محیط زیست اطراف ما چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.
دیدگاهتان را بنویسید