تحریم ها و راه حل بورس در این رابطه

تحریم ها و راه حل بورس در این رابطه

یکی از تمهیداتی که برای بهبود وضعیت پس از تحریم ها نیز در نظر گرفته شده است ، استفاده از نفت در زمینه ی بورس می باشد.

در مقابل تحریم ها باید از هر روشی استفاده نمود ، برای این کار استفاده از بورس یکی از راه ها است. بررسی ها در زمینه ی بورس نشان می دهد که شرایط برای این کار ایده آل نیست . ایده آل بودن شرایط باید به نحو مطلوبی بتواند از زمینه ی نفتی تأمین های لازم را انجام دهد. این بررسی ها توسط یکی از اعضای شورای عالی بورس نیز انجام گرفته است که واقعیت ها را در این خصوص اعلام نموده است.

تحریم ها و راه حل بورس در این رابطه

هدف از ارائه دادن این پیشنهاد که بتوان نفت خام را به نحو مطلوبی استفاده نمود از سوی معاون رئیس جمهور صورت پذیرفته است ، اما اینکه این طرح تا چه اندازه بتواند عملی شود نیازمند بررسی بیشتری می باشد. هدف از این طرح این است که در بخش خصوصی کارهای اولیه انجام شود ، پس از آن صادرات این نفت خام خریداری شده داخلی را هم برعهده بگیرد. علاوه بر آن این نفت همیشه در دسترس می باشد و هر زمانی که در دخل هم نیاز وجود داشته باشد می تون ازآن نیز بهره برد.

تحریم ها و راه حل بورس در این رابطه

تاکنون چنین پیشنهادی به صورت روتین انجام نشده و یکی از راه حل های مقاومتی نیز به شمار می رود ، از این رو این راه حل تا چه اندازه می تواند جدی باشد یا خیر باید توسط اعضایی که در بورس فعالیت دارند بررسی گردد. این اعضاء می گویند که اگر قرار باشد تا به میزان زیادی به چنین روشی فعالیت صورت پذیرد قطعا مشکلاتی رخ خواهد داد. اما اگر حجم مربوطه کم باشد چنین معضلی نیز به وجود نخواهد آمد.

بیشتر بخوانید :  جزئیات اعتراض جایگاه داران سوخت به طرح برندینگ

از نظر قیمت می توان به این موضوع اشاره داشت که در گام های نخست قیمت باید به صورت جهانی تصویب شود ، پس از آن نفت خام در داخل نیز بر اساس قیمت گذاری های مختلف بررسی می شود به دلیل وجود رقابت می توان بالاتر هم برود. برای اینکه چنین کاری نیز انجام شود نیاز داریم تا تجربه های زیادی در این زمینه داشته باشیم. برای بهبود عملکرد و جلوگیری از هر سوء استفاده ای نیاز داریم تا کد معاملاتی را برای خود در نظر داشته باشم. این کد نشان دهنده رسمی بودن تمامی مراحل است.

تحریم ها و راه حل بورس در این رابطه

بورس بازاری است که باید یک سری از کالاهای خاص در آن قرار داشته باشد عملا قرار دادن نفت و نمونه هایی مشابه با آن می تواند ضرر دهنده باشد ، زیرا تاکنون این کار انجام نشده است. از همین رو بخش های خصوصی هم تمایلی برای شرکت در آن ندارند زیرا سود بردن یا ضرر دادن آن ها به صورت کامل مشخص نیست. این بورس در صورتی که راه اندازی شود نوعی بورس از نوع کالا خواهد بود که همواره مردم با آن آشناییتی ندارند.

منبع:

تسنیم نیوز
دیدگاهتان را بنویسید