تصمیمات اشتباه در اوپک

تصمیمات اشتباه در اوپک

در صورتی که در اوپک تصمیمات اشتباهی نیز اتخاذ شود تنها آسیب بیننده در این جریان ها مردم کشورهایی هستند که بازار اقتصادی آنها به قیمت نفت وابسته خواهد بود.

برای پی بردن به عمق این قضیه تنها کافی است که شما چند سال گذشته را به خاطر بیاورید. در چند سال قبل شرایط بازار ایران به وضعیتی دچار شده بود که راه گریز از آن نبود. این شرایط اقتصادی بازار نه تنها برای ایران بلکه برای تمامی کشورهای جهان بود و آسیب های ناشی از آن هم به همان نسبت نیز انتقال یافت. ورود اوپک و اتحادی یکپارچه در بین کشورهای عضو توانست تا کشورها را از این شرایط نیز نجات دهد و بار دیگر انرژی را به بازار ببخشد ، در غیر این صورت باید باز هم همان شرایط را تحمل نموده و تنها ضرر از نفت را مشاهده می کردیم.

تصمیمات اشتباه در اوپک

نفت یکی از کالاهای مهم اقتصادی برای اکثریت بازارهای موجود می باشد. یک تصمیم اشتباه می تواند شرایط بد سابق را بازگرداند. ایران در حال حاضر در شرایطی به سر می برد که به دلیل صحبت های جنجالی ترامپ از نابه سامان شدن شرایط نیز نگران است. زیرا امکان بازگشت شرایط گذشته دور از انتظار نخواهد بود. متأسفانه اوپک از جمله سازمان هایی بوده که جریان های سیاسی و جریانات مختلف در بین کشورها بر روی فعالیت آن نیز اثر می گذارد و در نتیجه فرار از آن امکان پذیر نیست.

تصمیمات اشتباه در اوپک

اعضایی در اوپک درو یکدیگر جمع می شوند و برای تعدادی از کشورها تصمیم می گیرند. همیشه در بین این تصمیم ها اعضایی وجود دارند که مخالف هستند و اعضایی هم وجود دارند که به دلیل موافق بودن از نتایج نهایی نیز لذت می برند.  در حال حاضر در شرایطی هستیم که تقریبا بازار نفت ثبات خود را دارد و از نابسامانی برخوردار نیست در این صورت میزان تولید نفت در کشورها کنترل شده است و هیچ یک از آنها حق ندارند تا از میزان در نظر گرفته شده تجاوز کنند زیرا برخورد قانونی با آنها صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید :  تحریم ها و واسطه گری روسیه

اما اگر اوپک صحبت های هر دو طرف را گوش دهد و در پایان به سمت کشورهایی رأی دهد که بر افزایش دادن میزان تولید نفت نیز پافشاری می کنند شرایط به صورت کامل به شرایط سابق باز خواهد گشت زیرا هر کشوری سعی می کند تا بیشترین تولید و فروش و در نتیجه بیشترین سود را داشته باشد که دراین میان می توان به آمریکا نیز اشاره داشت.

تصمیمات اشتباه در اوپک

خبرهایی از نشست اوپک به گوش می رسد که خبرهای خوشی نخواهد بود و وزیر نفت را نیز به شدت عصبی کرده است. در اولین جلسه از اوپک که تمامی اعضا نیز حضور داشتند پیشنهاد برخی از کشورها مبنی بر افزایش یافتن تولید نفت به یک میلیون بشکه مورد تأیید قرار گرفته اما هنوز آمار دقیقی از تأیید شدن نهایی آن موجود نیست . این می تواند به ضرر ایران باشد زیرا تحمل تحریم ها با وجود چنین شرایطی بسیار سخت تر خواهد شد و اقتصاد ایران دچار بحران جدی می شود.

نظر شما درباره تصمیمات اشتباه در اوپک چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.

منبع:

تسنیم نیوز
دیدگاهتان را بنویسید