توپک

توپک ها چه کاربردهایی در تعیین میزان خسارت لوله های انتقال دارند؟؟؟

معمولا در بسیاری از مورد ، لوله هایی که در معرض هوا و باران و . . . قرار می گیرند ، دچار خوردگی و شکنندگی می شوند. وجود چنین حالتی مفید نیست و می تواند مشکل ساز شود. از این جهت که هر مشکلی در لوله به خصوص لوله های انتقال نفت و . . .می تواند موجب هدررفت میزان زیادی از سوخت و همچنین انرژی این کشور نیز شود.توپک ابزاری است که می تواند میزان این خوردگی و آسیب ها را با توجه به حرکتی که در طول لوله دارد ، مشخص نماید. بدین ترتیب نقش مهمی در حوزه ی صنعت نفت و صنعت هایی این چنین خواهد داشت.

همجنین با استفاده از توپک می توان برای محافظت و بهبود و ترمیم لوله ها اقدام نمود و در مواردی که کار دیگر از تعمیر و . . . گذشته باشد ، باید فکری به حال تعویض لوله ها و جایگزینی آن با لوله های تازه نمود. همچنین توپک می تواند از زمانی که یک لوله ساخته می شود تا زمانی که بر روی محور اصلی خود نصب می شود ، کمک های لازم را نیز انجام دهد. علت اهمیت خوردگی بدین منظور است که این خوردگی می تواند جنسی که لوله دارد را ذره ذره از بین ببرد و ذرات حاصله در لوله ها جمع شوند ، یا گرد و غباری که از منافذ ؛ نفوذ می کند می تواند در داخل لوله تجمع یافته و موجب مسدود شدن و هدر رفت انرژی شود. این چنین مثال ها در خصوص انواع موارد که به عنوان سد در نظر گرفته می شوند ، زیاد می باشند که به ذکر همین دو مورد نیز اشاره می نماییم.

بیشتر بخوانید :  تحریم های آمریکا ؛ نفت و گاز چین

توپک

با توپک می توان کارهای زیادی را انجام داد. از جمله اینکه برا تعمیر درون لوله از مواد ضد خوردگی استفاده نمود و از اتفاقات بعدی جلوگیری کرد. همچنین داخل لوه ها را از موادی که در آن پر شده ، خالی نمود تا راه مسدود شده باز گردد و مشکلات احتمالی حل گردد.

آنچه که می تواند توپک را به سمت جلو حرکت دهد یا گاز درون لوله ها است که محبوس شده یا مایعات روانی است که در حال حرکت نیز می باشند. این مایعات و همچنین گازها می توانند دستگاه را رو به جلو حرکت دهند تا از ابتدا به انتهای لوله رسیده و مشکلات احتمالی را به صورت موشکافانه ای بررسی نماید. مسیری هم که این ابزار می خواهد در آن برود باید مسیر سختی نباشد ، چرا که توپک بتواند به صورت آزاداهن در آن گردش کند و همه چیز را ببیند.

متوسط فاصله ای که این ابزار در هر ثانیه پشت سر می گذارد در حدود پنج و نهایتا هفت متر است. در حین حرکت بسیار با سرعت حر کت می کند اما اگر بخواهد به همین صورت هم به اپراتور مربوطه برسد ، قطعا آسیب خواهد دید. پس باید به هر طریقی با استفاده از فشار جلوی حرکت آن را گرفت.
جنس فضاهای مختلف درونی توپک در حقیقت از پلیمر است و به همین دلیل در قسمت مقطع لوله حرکت کرده و به آسانی مسیر را پیمایش می کند. در نهایت بررسی اطلاعات درونی این ابزار نیاز به لپ تاپ یا کامپیوتر دارد که با یک نگاه کلی می توان تعیین کرد که کدام نواحی از لوله ها دچار مشکل می باشد.

بیشتر بخوانید :  افزایش قیمت ها به بهانه اشتغال زاییدیدگاهتان را بنویسید