جزئیات نمایشگاه نفت و گاز سال 97

جزئیات نمایشگاه نفت و گاز سال ۹۷

بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز و پتروشیمی از شانزده اردیبهشت ۹۷ لغایت ۲۰ اردیبهشت به مدت چهار روز در تهران دایر گردید.

در نمایشگاه نفت وگار امسال در حدود چهار هزار شرکت داخلی و خارجی در هزار و پنجاه و سه غرفه ، آخرین دستاوردهای این حوزه را به معرض نمایش قرار دادند. وزیر نفت در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: سیاسی کردن بازار انرژی از طریق اعمال محدودیت های مالی ، بازرگانی و فناوری به نفع هیچ یک از شرکت های تولید کننده و همچنین مصرف کنندگان در این حوزه ی بزرگ نخواهد بود. قطعا این شرایط می تواند به بازار نفت و گاز لطمه بزرگی وارد آورد که با هیچ تدبیری قابل رفع نخواهد بود.

جزئیات نمایشگاه نفت و گاز سال 97

شعار اصلی این نمایشگاه با توجه به نام گذاری که در سال ۹۷ صورت پذیرفت به حمایت از کالا و خدمات شرکت های ایرانی اختصای دارد. وزیر نفت همچنین اشاره کرد: طرحی در سال گذشته تعریف شد که در این طرح به نگه داشت و همچنین افزایش تولید میدان های نفتی توجه زیادی شد. این طرح برای انجام در حدود شش میلیارد دلار برای کشور هزینه در بر دارد ، قطعا این طرح بزرگ در روزهای آتی در شورا به تصویب خواهد رسید. این کار تنها به شرکت های ایرانی تعلق دارد و قصد حمایت از تولید داخلی را نیز در بر خواهد داشت.

البته در سال های اخیر تولید ده قلم از کالاهای پرمصرف در صنعت نفت نیز در دستور کار بود . مجموعا در حدود پنجاه و پنج قرارداد با سازندگان تجهیزات نفتی در ایران بسته شد ، که در این قراردادها انتقال فناوری شرط اصلی آن خواهد بود. مجموع این قراردادهایی که در بین شرکت های ایرانی رونقی نیز به وجود می آورد در حدود یک و نیم میلیارد یورو می باشد. گوشه ای از این اقدامات انجام شده در زمینه ی تولیدات داخلی در نمایشگاه بیست و سوم صنعت نفت و گاز قابل مشاهده بود.

بیشتر بخوانید :  غیرت ایرانی در پروژه ستاره خلیج فارس

جزئیات نمایشگاه نفت و گاز سال 97

از بین سازندگان و فناوری های جدید می توان به چند نمونه آن اشاره نمود . یکی از آنها دانش فنی هیدروکراکینگ می باشد که با استفاده از در یکی از واحدهای کلیدی پالایشگاه های ایران می توان شکست محصولات نسبتا سنگین و تبدیل آن به محصولات سبک تر با ارزش افزوده بیشتر که در تأمین سوخت مورد نیاز کشور همچون گازوئیل و نفت سفید مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بعد از آنکه کار حفاری به اتمام می رسد لوله های جداری در داخل چاه نصب می شوند. پس از آن لوله های مغری همراه با تجهیزتی که به تازگی در ایران ساخته شده و تابحال از نمونه های خارجی نیز کپی برداری می شد در این فضا قرار خواهد گرفت. این محصولات جدید ساخته شده در رده محصولات های تکنولوژی قرار دارد و نمونه هایی از آن در نمایشگاه نفت و گاز برای دید عموم قرار گرفت.

یکی دیگر از طرح ها در زمینه ی چاه ها و لوله های نفتی می باشد. برای آنکه این تجهیزات سالم باقی بماند نیاز است تا از نگهدارنده ی یا آب بند استفاده شود. در این نمایشگاه در یکی از غرفه ها دو دستگاه ساخت ایران به معرض نمایش قرار گرفت که این دستگاه ها بعد از چاه قرار گرفته و به صورت سطحی هستند . تمامی مراحل ساخت ، مهندسی و حتی نصب آن توسط جوانان ایرانی انجام شده است. کالاهای دانش بنیان که شاید روزی دستیابی به فناوری تولید آنها در داخل کشور شبیه به رویا بود.

جزئیات نمایشگاه نفت و گاز سال 97

یکی از دستاوردهای دیگر داخلی لوله هایی با نام CRA می باشد که در حدود پنجاه کیلومتر از آن به عنوان کالای نفتی تحویل داده شد ، به صورت کلی صد و بیست کیلومتر از این کالا تویلد شده است که می تواند مقاومت بالایی را نسبت به لوله هایی معمولی داشته باشد. همچنین در یکی از غرفه ها نشت یاب هایی در خصوص گاز و همچنین شعله وجود داشت که به صورت نقطه ای و همچنین به صورت  مسیری این کار و این هشدار را به اهالی آن پالایشگاه می دهد.

بیشتر بخوانید :  نفت کوره و سنگ مخزن در صنعت نفت چه کاربردی دارد؟

تعداد غرفه هایی که در نمایشگاه امسال حضور پیدا کردند در بخش داخلی در حدود هزار و پنجاه و سه غرفه و در بخش خارجی نیز سی و هشت کشور حضور فعال و تحسین برانگیی داشتند. صنعت نفت پیشران اقتصاد کشور ماست ، شعاری است که در اجرای آن صنعت گران و تولید کنندگان ایرانی نقش به سزایی ایفا نموده اند و در آینده نیز نقش مهم تری خواهند داشت.

در سومین روز از بیست و سومین نمایشگاه نفت وگاز و همچنین پالایشو پتروشیمی مورد توجه رئیس جمهور و تیم همراه وی قرار گرفته شد و این تیم از غرفه های موجود بازدید به عمل آوردند. این نمایشگاه یک آوردگاه بزرگ اقتصادی در کشور می باشد که هر ساله با برگزاری آن شاهد تغییرات بسیار بزرگی در زمینه های مختلف خواهیم شد. رئیس جمهور آقای نی از توانمندی های ساخت داخل تحت غرفه ده گروه کالای استراتژیک صنعت نفت بازدید کرد.

رئیس جمهور در جمع نمایندگان شرکت های سازنده تجهیزات ، شرکت های اکتشاف و تولید و دانشگاه های طرف قرارداد نفت و همچنین مدیران ارشد وزارت نفت حضور یافت و گفت: وزارت نفت در بکارگیری توانمندی های داخلی بسیار مهم است و دولت خود را موظف می داند تا فضای کسب و کار را رای صنعت عظیم نفت ایران فراهم آورد. آقای روحانی همچنین اضافه کرد که دولت پشتیبان طرح های جدید صنعت نفت ، خودکفایی و افزایش تولید می باشد. صنعت نفت عاملی مهم در دیپلماسی و قدرت ایران در منطقه و جهان دارد. دولت باید به این توانمدی برسد که هرجا ساخت داخلی وجود دارد خرید خارجی را به صورت کانل قطع کند. این حمایت می تواند بسیاری از مشکلات موجود را از سر راه بردارد.

بیشتر بخوانید :  نمایشگاه نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی امروز در تهران

جزئیات نمایشگاه نفت و گاز سال 97

رئیس جمهور در حاشیه این نمایشگاه از گازدار شدن روستاها خبر داد که در هر بیست و چهار ساعت تقریبا ده روستا به شبکه گازرسانی کشور متصل می شوند. این حرف از نظر رئیس جمهور بسیار مهم بوده و اجرایی شدن آن در دستورکار قرار دارد.

متخصصان ایرانی که در سومین روز از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی حضور یافته بودند ، فرصت داشتند تا از حضور رئیس جمهور برای نشان دادن دانش ایرانی و قدرتی که در دل جوان های ایرانی وجود دارد را به معرض نمایش قرار دهند. پس از بازدید از نمایشگاه آقای روحانی در جمعی از فعالان بخش خصوصی قرار گرفت و پای صحبت ها و شمکلات موجود بر سر راه تولید آنها نشست.

خوشبختانه پژوهشگاه صنعت نفت این توانمندی را دارد که در زمینه ی تولید و تست کاتالیست ها مهم همکاری را به عمل آورد. در این نمایشگاه صنعت نفت و گاز قراردادی با شرکت پخش و پالایش و همچنین شرکت اکسیر نوین برای تجاری سازی کاتالیست بسیار پیچیده ای به امضاء رسید. در این نمایشگاه این قرارداد با توجه به دانش فنی بالایی که در پژوهشگاه وجود دارد به صورت رسمی امضاء شد.

در حاشیه اخبار مربوط به روزهای مختلف نمایشگاه نفت و گاز می توان به صحبت های مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اشاره کرد که در رابطه با کاهش مصرف انرژی می باشد. در صورتی که بتوانیم این صرفه جویی را بیشتر کنیم به جای گاز خام می توانیم با قیمت چند برابری فرآورده هایی را تولید کنیم که میزان زیادی از ارز کشورهای دیگر برای خرید این کالاها به ایران راه یابد.

نظر شما درباره جزئیات نمایشگاه نفت و گاز سال ۹۷ چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.
دیدگاهتان را بنویسید