جلبک های دریایی

سوختی که از جلبک های دریایی تهیه می شود!!!

در ایرلند ، معمولا عرضه و تقاضا از سوخت هایی که سازگار با محیط زیست باشند ، بسیار زیاد است . به همین دلیل این بار تصمیم بر تولید سوخت از طریق جلبک های دریایی سازگار با محیط زیست نیز گرفته شد. این کار توسط یک تیم دانشمندان که در منطقه ی مورد نظر مشغول کار بودند ، صورت گرفت و تحقیقات آغاز شد. جلبک های دریایی در مزرعه ای در همان محل پرورش داده شدند . خوشبختانه آب و هوای ایرلند برای رشد این گیاهان بسیار مناسب است. زیرا هر یک از گیاهان بین دو تا سه متر رشد داشته اند. این گیاهان محصولاتی بی نظیر برای تولید سوخت های زیست محیطی نیز می باشند. جلبک های دریایی محصولاتی هستند که نیاز به کود و فضا برای پروزش ندارند.

معمولا جلبک های دریایی به سرعت رشد پیدا می کنند و نهایتا پس از سه ماه این رشد کامل می شود. بعضی از جلبک های دریایی حاوی قندهایی هستند که برای تولید بیواتانول نیز مفید می باشند. همچنین برخی از گونه های دیگر سرشار از روغن می باشند که می توان از آنها برای سوخت بیودیزل نیز استفاده نمود.

جلبک های دریایی

پژوهشگران تلاش می کنند تا از طریق بهبود رشد جلبک ها و همپچنین از طریق ذخایر روغنی آنها ، نوعی سوخت تهیه کنند که از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه باشد. شاید اگر سال ها پیش به مردم توضیح می دادید که قرار است از جلبک ها برای اتومبیل های آنها روغنی تهیه شود ، به شما می خندیدند ، اما امروزه این حرف به اثبات رسیده است.

بیشتر بخوانید :  نمایشگاه نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی امروز در تهران

در حقیقت جلبک ها باید با کمی حلال ترکیب شوند تا بتوان از آنها روغنی تهیه نمود ، در غیر این صورت ، چنین کاری امکان پذیر نیست. همچنین چنین روشی برای مقیاس های بزرگ صنعتی هم مناسب نمی باشد.

تنها زمانی که این کار آسان می باشد ، کشت جلبک ها می باشد. اما سخت ترین کار استخراج روغن از جلبک ها می باشد. تولید ارزان روغن از جلبک ها در حقیقت هدفی است که فعالان در عرصه ی نوظهور زیستی به آن مشغول هستند.در حقیقت می توان از فواید جلبک های دریایی به جارو مانند بودن آنها اشاره نمود. زیرا تمامی سطح دریا را از آلودگی و مواد مضر برای ماهی ها پاک می کنند. شاید بتوان چنین ادعا کرد که کشت جلبک ها یک راه برای احیای سوخت های فسیلی نیز می باشد.
دیدگاهتان را بنویسید