خام فروشی

خام فروشی بزرگترین ضربه ای که به کشور وارد می شود!!!

فرآورده فروشی به جای خام فروشی یعنی چند صد برابر شدن ثروت نفت و گاز. اما در کل دنیا در حدود ۲۳۰ نوع فرآورده ی نفتی وجود دارد که ایران تنها به ۵۰ نوع از آنها رسیده است. اما برخلاف تصورات با اینکه به ۵۰ نوع آن رسیده است ، هم اکنون به جای فرآورده فروشی در حقیقت خام فروشی جریان دارد و این خود زیانی جبران ناپذیر می باشد. ضرر و زیانی که شاید بتوان با اندکی تغییر و هچنین مدیریت درست آن را به سوددهی باز گرداند.

کارشناسان بر این باورند که اگر ایران بتواند خام فروشی را رها و همچنین سرمایه ها را در فرآورده فروشی جمع کند ، قطعا از سو درآمده و همچنین می تواند در چند صد برابر بیشتر از ارزش افزوده هم سود را به خود تعلق دهد. شاید این عدم توجه به خام فروشی به نوعی خاک ریختن بر سر خودمان سوختن ثروت ملت در آتش است. در حالی که می توان خاک را بر روی آتش ریخت و از سوخته شدن جلوگیری کرد.

ایران بیشترین ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است که روز به روز هم بر اکتشافات و میزان این مخازن افزوده می شود. ایران در بین کشورهای دیگری که در اطراف آن وجود دارند ، رتبه ی اول را به خود اختصاص داده است. درصدی که از میزان استخراخ شده از معادن به پتروشیمی تعلق می گیرد ، بسیار کمتر از آنچه است که شاید بتوان فکرش را کرد. در حالی که باید به فکر روز مبادا بود.

بیشتر بخوانید :  مصرف بنزین و واردات بی رویه آن

روز مبادا در صنعت نفت ، روز هایی است که امروزه ما در آنها قرار داریم. چندین هفته است که قیمت نفت در حال کاهش است و درصد زیادی که آن روزها به نفت تعلق می دادیم امروز به کار ما نمی آیند. بلکه همه ی کشورها به جای حدود ده درصد ، درصد را افزایش می دهند تا در زمان نوسان بازار نفت بتوانند ، تغییرات محسوس را در کاهش سوددهی احساس نکنند. اما امروزه به دلیل اینکه روزی چاره اندیشی برای آینده نداشتیم باید ضرر کنیم.

خام فروشی

ایرانی که ۵۰ نوع فرآورده را می تواند در کشور خود تولید کند و به کشورهای زیادی که نیازمند آن هستند بفروشد ، چرا باید به خام فروشی برسد. خام فروشی که پول اندکی را به ما ، اما سرمایه بزرگی را به کشورهایی که سیستم ها بهره برداری از نفت خام را راه اندازی کردند ، می رساند. سرمایه ای که ایران خود این روزها برای بهبود شرایط تولید بیشتر نیاز به آن دارد ، حال در جیب کشورهای بیگانه قرار گرفته است.

ما در ایران افراد مخترع و نخبه ی زیادی داریم که باید از نبوغ آنها استفاده شود و با کمی سرمایه از دانشی که آنها در سر دارند و تنا به نفع ایران است بهره ببریم. به عنوان مثال یکی از مخترعان توانست از گاز ، متانول به دست آورد. کاری که شاید تنها در ایران صورت گرفته باشد و به نوعی بومی سازی شده است. متانول یک ماده ی بسیار پر کاربرد در ساخت وسایل پلاستیکی ، صنعتی ، داروها و بسیاری از وسایل دیگر می باشد. ایران امروزه با چنین فناوری توانسته بازار جهان را که مربوط به پتروشیمی می باشد در دست خود بگیرد و این یعنی پیشرفت . . .

بیشتر بخوانید :  تحریم ها و راه حل بورس در این رابطه

اگر به این جوانانی که عشق وطن دارند ، توجه بیشتر شود ، قطعا این افراد با دانش و فکری که دارند تنها با سرمایه ی کم می توانند سیستم هایی را راه اندازی کنند که ، پالایشگاه های قدیمی و تجهیزات کمی که در ایران وجود دارد ، به چشم نیاید. آن ها بر طبق آنچه در تمام دنیا رواج دارد ، عمل می کنند و سرعت و کیفیت مهم ترین نکته در کار آنها است.

امروزه در خصوص متانول تولید شده همکاری های خوبی با دیگر کشورها وجود دارد که این موضوع می تواند در زمینه ی دیگر فرآورده ها هم صدق کند و خام فروشی را به خاموشی بکشاند. یکی از محصولاتی که امروزه موجب شده تا تقاضا را برای دریافت آن از ایران افزایش دهد ، پروپیلنی است که توسط تبدیل مواد خام به فرآورده توسط همین جوانان تهیه شده است. در صورتی که اگر ما بخواهیم همان متانول را به کشورهای دیگر بفرستیم ، اولا اینکه بسیاری از کشورها آن را قبول ندارند ، ثانیا اینکه سود زیادی برای ما نخواهد داشت ، اما پروپیلن هم تقاضا کننده زیاد دارد و هم اینکه سود سه برابری را با خود به همراه دارد.
دیدگاهتان را بنویسید