خبرهایی جدید در رابطه با فعالیت های مسئولان نفتی

خبرهایی جدید در رابطه با فعالیت های مسئولان نفتی

پارس جنوبی یکی از میادین بسیار مهم برای رشد و تعالی مردم ایران خواهد بود ، ما با تغییرات شگرفی که در حال انجام آن هستیم می توانیم به سرعت این رشد و تعالی را پدید آوریم ، اما گویا با خبرهای جدیدی که در راه است این مسیر پیشرفت با کمی نگرانی هم گام شده است. حضور قطر در ماراتن پیشرفت ما عرصه را برای فعالیت کمی تنگ تر خواهد کرد و همین موضوع نگرانی مسئولان فعال در حوزه ی نفت را به دنبال داشته است. مرسک همزمان قصد دارد تا برای توسعه طرح پارس جنوبی همین توسعه را در قطر هم دنبال کند و این خود جای کمی تأمل و تفکر دارد.

بسیاری از خبرنگاران و جستجو گران اخبار مربوط به نفت این تصور را دارند که جایگزین شرکت مرسک کدام یک از شرکت های مختلف خواهد شد ، اما در حقیقت هنوز مشخص نیست. لیستی از شرکت های موجود در دنیا تهیه شده است که مرسک یکی از بهترین های این لیست به شمار می رود و همواره از خیلی جهات برترین فعالیت ها را دنبال خواهد کرد. اما این موضوع که مرسک قرار اشت در طرح توسعه لایه های نفتی همزمان با قطر هم کار کند کمی نگران کننده می باشد. ایران انتظار داشت که طرح های توسعه ای پس از اتمام طرح گذشته به روی کار خواهند آمد در حالی که مرسک خود را از این قاعده مستثنی نموده و با فعالیت های جدید این کار را انجام داده است.

پس تاکنون مشخص شده است که در کنار این نگرانی هنوز یک شرکت مشخص برای این طرح توسعه ای انتخاب نشده و قطعا این بررسی ها ادامه دار خواهد شد و با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد. اما اخبار رسمی در این خصوص منتشر نشده و ما هم پیگیر هستیم تا به محض منتشر شدن خبر نهایی انتخاب شرکت آن را به سمع و بصر شما برسانیم.

بیشتر بخوانید :  سوختی که از جلبک های دریایی تهیه می شود!!!

خبرهایی جدید در رابطه با فعالیت های مسئولان نفتی

موضوع بعدی در رابطه با خط لوله ای است که با نام خط لوله صلح همواره مورد بحث و بررسی مسئولان قرار دارد و یک طرح بلاتکلیف می باشد. در این طرح مسئولان ایرانی اذعان می کنند که به احتمال بسیار قوی صادراتی در کار خواهد بود اما دریافت پول این گاز به صورت صادراتی بخشی مورد بررسی می باشد. زیرا تاکنون شرایط به گونه ای بوده که نتوانستیم این امید را در دل خود زنده نگه داریم و گویا پاکستان هم به برقراری صادرات این خط لوله تمایلی ندارد ، اما به دلیل هزینه هایی که برای احداث خط لوله داشته ایم باید این کار را انجام دهیم و این خود بسیار مهم خواهد بود.

شرکت های زیادی در دنیا حاضر شده اند که در رابطه با خط لوله صلح تمایل به همکاری با ایران و پاکستان را دارند اما در نهایت این شرکت های باید از یک صافی برای تأیید رد بشوند که قطعا یک پروسه ی طدولانی مدت خواهد بود و زمان زیادی را طلب می کند. در این رابطه آخرین کاری که می توان با استفاده از آن خط لوله صلح را به گردش درآورد و صادرات گاز از ایران به پاکستان را انجام داد ف حضور یک شرکت دیگر به عنوان واسطه خواهد بود تا بتوان از دریافت هزینه ی صادرات گاز اطمینان حاصل نمود.

سوآپ نفت یکی از فعالیت های مهم دیگری است که مسئولان نفتی در حال انجام آن می باشند. به گفته ی آنها توسعه ی اقتصادی برای کشورمان ایران با توجه به شرایط کنونی بازار یکی از مسائل بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود. در حقیقت توسعه ی اقتصادی با استفاده از طرح ها و پروژه های گوناگون رخ خواهد داد که یکی از این طرح ها و پروژه ها در رابطه با سوآپ نفت خام می باشد. کشورهای زیادی منتظر هستند تا ایران کارهای خود را برای این فروش آغاز کند.

بیشتر بخوانید :  مصرف بی سابقه انرژی برق در ایران

اما مسئولان نفتی ما باید از هر نظر بتوانند شرایط را به نفع ایران تغییر دهند و قیمت ها را با شرایط واقعی بسنجند و بر همین اساس باید به گونه ای فعالیت کرد که بتوان بازار را در دست خود گرفت و شرایط را سودآور کرد. اما در کنار این صحبت ها وزیر نفت تنها فعالیت دوباره سوآپ نفت خام را از اهداف خود می داند و این فعالیت دوباره از نظر وی بسیار ارزشمند خواهد بود و در کنار سود همانند دوکفه ی نابرابری از ترازو خواهد بود که برخلاف نظر بسیاری از افراد سودآوری آن مطرح می باشد. اما باید بدانیم که ایران به دلیل فعالیت های زیادی که در زمینه های مختلف نفتی دارد باید بتواند سوآپ نفت خام را دوباره در دست خود بگیرد.
دیدگاهتان را بنویسید