رابطه ای که بین کمیته امداد و نفت برقرار است!

رابطه ای که بین کمیته امداد و نفت برقرار است!

کمیته امداد یکی از نهادهای اجتماعی در سطح کشور می باشد که همواره در تلاش است تا به مردم کمک کند ، گویا ارتباط نزدیکی بین نفت و این نهاد وجود دارد ، در ادامه ی این مطلب به جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت.

کمیته امداد امام خمینی یک از نهادهای اجتماعی بسیار فعال و همراه از ابتدای این انقلاب بوده است. در طول سالیان سال این نهاد با استفاده از کمک های مردمی و دولتی به خانواده های مستضعف کمک کرد. دستور تشکیل این نهاد اجتماعی فعال توسط امام صادر شد و با پیگیری های بسیار دقیق امام این نهاد جان گرفت و همواره یار و یاور همیشگی این نظام بوده است. در حقیقت تعداد زیادی از خانواده های مستضعفی که توانایی مالی برای زندگی نداشتند توسط این نهاد به زندگی باز گشتند.

رابطه ای که بین کمیته امداد و نفت برقرار است!

در گذشته کمیته امداد امام خمینی علاوه بر کمک های نقدی به صورت حقوق ماهیانه به کمک های دیگر نظیر دادن لباس ، مواد غذایی و . . . هم می پرداخت . امروزه روش کار این نهاد با کمی تغییر مواجه شد و استفاده از این حقوق ماهیانه را بر عهده مددجو قرار داده است. علاوه بر آن هر چند ماه یکبار سبدی تحت عنوان سبد کالا هم به نیازمندان تعلق می گیرد که با استفاده از آن و سهمی که برای هر فرد در نظر گرفته اند به راحتی می توان مواد غذایی و کالاهای مورد نیاز چند هفته را خریداری نمود. اما باز هم با شرایط موجود امروز از نظر مالی چنین حقوق و مزایایی کفایت نمی کند.

بیشتر بخوانید :  دولت یازدهم و بررسی موفقیت های آن

رابطه ای که بین کمیته امداد و نفت برقرار است!

کمیته امداد امام خمینی برای افرادی که جویای کار هستند و توانایی لازم را دارند تلاش های بسیاری انجام می دهد. به افرادی که از این توانایی برخوردار هستند وامی می دهد تا با استفاده از آن به خود اشتغالی بپردازند و در نهایت به آنچه که مدنظر دارند یعنی شغل مناسبی برسند. علاوه بر آن هزینه های مربوط به وام نیز به صورت ماهیانه یا از حقوق آن افراد کسر می شود یا پس از رونق گرفتن کار به صورت ماهیانه از آنها دریافت می شود و در قسط های طولانی مدت بازگردانده می شود.

در زمانی که انقلاب شکل گرفت و  همزمان برای تشکیل کمیته امداد امام خمینی هم تلاش های بسیاری به کار گرفته شده بود ، یکی از اعضای بسیار فعال در آن زمان که مدیریت شرکت ملی نفت ایران را هم برعهده داشت یعنی نزیه برای برقراری این نهاد اجتماعی به صورت کاملا غیرمستقیم نیز تلاش های فراوانی به خرج داد. این تلاش ها شاید در جهت سوء بود. زیرا این فرد افرادی را برای مشورت برمیگزید که با  این نظام و انقلاب همراه نبودند ، همین امر و تصمیمات مختلف باعث می شد که اعتصاب های گوناگونی در سرتاسر ایران صورت می پذیرفت و همه ی آنها برای بازستانی حق بود.

این فرد همواره داد بسیاری از کارکنان را درآورد. روزی از خواب بیدار شد و با مشورت همان اعضای فعال خود تصمیم گرفت تا حقوق مربوط به هر فردی که در زمینه ی نفتی کار می کرد را افزایش دهد. این افزایش تنها برای درصد خاصی از کارکنان بود و همه ی آنها را شامل نمی شد. این تغییر در حقوق اعتراض های شدیدتری را به دنبال داشت تا آنکه این فرد تصمیم گرفت تا حقوق یک روز یا همان درآمد یک روز از نفت را به خوزستانی ها اختصاص دهد. این درآمد بسیار زیاد بود . در نهایت موجب شد تا در بین کمیته امدادهای آن منطقه تقسیم شود و همین موضوع ارتباط غیرمستقیمی را بین این دو نهاد غیر مرتبط ایجاد نمود.

بیشتر بخوانید :  مبانی مهندسی نفت

رابطه ای که بین کمیته امداد و نفت برقرار است!

چنین تغییری نه تنها در استان خوزستان بلکه به عنوان مصوبه ای در تمامی استان های کشور نیز اجرایی شد و تحول عظیمی را در فعالیت های مربوط به کمیته امداد امام خمینی ایجاد کرد.

نظر شما درباره رابطه ی بین کمیته امداد و نفت چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.

منبع:

میز نفت
دیدگاهتان را بنویسید