زاهدان

زاهدان ، شهری که همچنان منتظر گاز رسانی می باشد !!!

در سال گذشته بسیاری از مسئولین در رسانه ی ملی این ادعا را کردند که گاز در خط لوله ی زاهدان جاری است و مردم می توانند از آن استفاده نمایند و دیگر مشکلی از نظر گازی در این شهر وجود ندارد. این حرف ها تنها یک ادعا بود ، مخاطب عزیز ، از شما یک سؤال دارم. آیا در شهری که گاز در خط لوله ها جاری باشد ، مردم سیلندرهای گاز را در دست خود می گیرند و به این سو ، آن سو می برند ؟ تا شاید بتوانند چند روزی برای مصارف مختلف خود از آن استفاده نمایند. شاید این گاز تا یک جایی پیشرفته باشد اما همچنان مردم این شهر در بی گازی به سر می روند و ، گاز در زاهدان تا دم در منازل رسیده اما به داخل راه پیدا نکرده است.

در حالی که امروز خبر از عدم تفاوت بین شرق کشور و غرب کشور است ، اما گویا این جمله تنها در حرف باقی مانده است و هیچ تفاوتی رخ نداده است. زیرا هنوز هم یکی از بزرگ ترین شهرهای شرق کشور از نعمت گاز که می تواند رفاه را به مردم ببخشد و بار سنگین دیگری را بر روی دوش آنها نگذارد ، بی بهره است. سال ها است که از رساندن گاز به زاهدان صحبت می کنیم اما در عمل تنها چند تأسیسات دیده می شود و دیگر هیچ . . .

این یک ظلم بزرگ است که استان سیستان و بلوچستان در نزدیکی ، بزرگترین مخازن گاز کشور قرار داشته باشد اما در سرما و گرما نتواند از این گاز حتی برای پخت و پز نیز کمک بگیرد. کار و مشغله های دیگر به یک طرف ، مردمان این شهر در زمستان باید نگران تمام نشدن سوخت خود باشند و صرفه جویی کنند. هنوز هم زاهدان که شهر بسیار بزرگی است ، رد و بدل شدن سیلندرهای بزرگ نیز دیده می شود. گویی این شهر به روستایی مبدل شده است که از گاز بی بهره هستند. حتی بسیاری از روستاهای کشور که در مناطق دور هم هستند در اولویت گاز رسانی قرار دارند اما زاهدان که روزی رساندن گاز به آنجا تأیید شده بود ، هوز هم بی بهره است.

بیشتر بخوانید :  بررسی علم زمین شناسی مخزن های هیدروکربوری در کشور ایران

زاهدان

قرار بر این بود که تا پایان سال گذشته چندین هزار نفر از گاز استفاده کنند ، اما آنچه در عمل دیده شد ، استفاده چند هزار نفر بیش نبود . علل این نابسامانی ها باید به خوبی بررسی شود ، حتما مشکلی در این کار وجود دارد که رسیدن گاز به الباقی زاهدانی ها به چهار سال بد موکول شده است. چهار سال زمان برای رسیدن گازی که تمامی تأسیسات آن به خوبی گنجانده شده است ، زمان بسیار زیادی است. گویا زاهدانی ها همچنان باید در آروزی داشتن گاز و روشن شدن شعله ی آبی بخاری و اجاق های خود شب را صبح کنند.

بر اساس برنامه ریزی هایی که دولت و مسئولین در این زمینه انجام داده اند ، به این نتیجه رسیده اند که رساندن گاز به هر صد و ده هزار خانه ای که در زاهدان قرار داد ، کار غیر ممکنی است زیرا با کمبود گاز مواجه می شوند ، به همین دلیل قرار بر این شد که هر سال تعدادی بر تعداد قبلی برای بهره مند شدن از نعمت گاز اضافه شود تا در سال ۹۹ این گازرسانی به اتمام برسد. اما این موضوع را باید در نظر گرفت که ساخت و ساز ها تا چهار سال آینده ، همچنان ادامه دارد و بر تعداد مشترکان افزوده خواهد شد و باید گازرسانی برای آنها هم به خوبی صورت گیرد.

تا پیش از این هم قول های بسیاری در این زمینه داده شده بود که تا مرحله اجرا پیشرف اما از حرکت باز ایستاد و تعداد بسیار ناچیزی از گاز بهره مند شدند. امید داریم که این بار وعده های داده شده ، محقق گردد و هر سال بر تعداد افرادی که از گاز بهره مند می شوند به خصوص در زاهدان نیز افزوده شود.

بیشتر بخوانید :  افزایش خرید نفت از ایران و کاهش از عربستاندیدگاهتان را بنویسید