سدسازی در ترکیه و نقش منفی بر تولید نفت عراق

سدسازی در ترکیه و نقش منفی بر تولید نفت عراق

بررسی هایی از سوی آژانس بین المللی انرژی نیز صورت پذیرفته تا بتواند تولید نفت عراق را با سدسازی ترکیه بررسی کند که به نتایج منفی رسیده اند.

در صورتی که سدسازی در ترکیه صورت پذیرد این احتمال به صورت قطعی وجود دارد که تولید نفت عراق با کاهش روبه رو خواهد شد، زیرا این دو کشور به هم نزدیک هستند و قطعا فعالیت های هریک بر روی فعالیت های دیگر تأثیراتی را برجای می گذارد. در صورتی که در منطقه ی عراق آب کافی وجود داشته باشد که امروزه با توجه به سدسازی های پی در پی ترکیه این احتمال بسیار پایین است می توانید در طول ده سال بعد میزان تولید خود را در زمینه ی نفتی دو برابر کند. البته وضعیت اقتصادی و سیاسی هم در این مهم بی تأثیر نخواهند بود.

سدسازی در ترکیه و نقش منفی بر تولید نفت عراق

عراق یکی از تولید کننده های مهم و بسیار بزرگ برای اوپک می باشد اما در وضعیتی که نقش ایران کمتر شده و این کشورهای باقی مانده دوست دارند تا تولیدات خود را به نمایش بگذارند متأسفانه با شرایط خوبی مواجه نبوده و می توان گفت که عملا با اختلال روبه رو شده اند زیرا کشور همسایه آنان با سدسازی های متناوب می تواند مسیر آب به این کشور را کاهش دهد و در نتیجه با کم شدن جریان آب تولید نفت و انرژی هم به خطر افتد. این خود یکی از بزرگ ترین معضلات در این زمینه خواهد بود.

این شرکت هایی که در کشور عراق در حال تولید نفت هستند ، با توجه به این که برای تولید خود وابستگی زیادی را به رودخانه های دجله و فرات دارند باید در انتظار یک تغییر بزرگ باشند. هرچه آب کمتر باشد تولید نفت و رشد اقتصادی هم در عراق کمتر خواهد شد و این یک ضربه ی بزرگی از سودی کشور همسایه بر عراق خواهد بود که در شرایط حساس حتی می تواند به جنگ هم ختم شود. اما تا جای ممکن این کشورها می توانند از طریق مذاکره مشکلات خود را حل نمایند.

بیشتر بخوانید :  نحوه استخراج نفت به زبان ساده

سدسازی در ترکیه و نقش منفی بر تولید نفت عراق

متأسفانه در شرایط موجود هیچ همکاری بین کشورهای همسایه در اطراف عراق وجود ندارد و نمی توانند به یک تصمیم گیری واحدی برسند و به مین دلیل دائما به مشکل برمی خورند.   در حال حاضر می توان گفت که عراق برای جلوگیری از کمبودها در حدود هفتاد درصد آبی که نیاز دارد را از کشورهای اطراف خود تأمین می کند. یکی از راه حل های پرهزینه دیگر هم نمک زدایی کردن آب هایی است که توسط کارخانجات آلوده شده اند که معمولا نیازمند زمان طولانی تر خواهد بود.

نظر شما درباره سدسازی در ترکیه و نقش منفی بر تولید نفت عراق چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.

منبع:

تسنیم نیوز
دیدگاهتان را بنویسید