سقوط بالگردهای شرکت نفت و ضرورت پیگیری

سقوط بالگردهای شرکت نفت و ضرورت پیگیری

سقوط مربوط به بالگرد ها در زمینه ی فعالیت های مربوط به وزارت نفت از سال ۹۴ تا به امروز به تعداد زیادی اتفاق افتاده است که نیازمند پیگیری هرچه تمام تر می باشد.

سقوط بالگردهای شرکت نفت و ضرورت پیگیری

بررسی ها و تاریخچه ای که در خصوص سقوط مربوط به بالگرد ها انجام شده به اولین حادثه ی آن در سال ۹۴ اشاره دارد. حادثه ای که در تیرماه این سال اتفاق افتاد و خانواده های بسیاری را عزادار نمود. این اتفاق در شب روز بیست و چهارم اتفاق افتاد و بالگردی که در حال فعالیت بوده و مربوط به شرکت نفت نیز در فلات قاره بود به دلیل انتقال دادن یک مصدوم موجب شد تا تمامی سرنشسنان داخل این بالگرد در دم جان خود را فدا کنند. شهدایی که در نزدیکی های جزیره خارگ نیز این اتفاق برای آنها رخ داد و حادثه ای بسیار غم انگیز برجای گذاشت.

سقوط بالگردهای شرکت نفت و ضرورت پیگیری

تلاش ها بر این بود تا دیگر چنین اتفاقی رخ ندهد. در واقع اصول اصلی این است که پس از یک حادثه بررسی ها ادامه داشته باشد و در نهایت از اتفاق افتادن مجدد آن نیز پیشگیری به عمل آید. اما گویا این حادثه های زنجیره ای ادامه داشت و در سال بعد یعنی سال ۹۵ نیز باز هم یک سقوط دیگر به وقوع پیوست.

حادثه ی بعدی که در آذرماه رخ داد در صبح روز ۷ آذر بود. این بار نیز بالگرد مربوطه و سرنشینان آن به منطقه ای پرواز کردند تا یک بیمار مبتلا به بیماری قلبی را از محلی که در آن این حادثه رخ داد به محل دیگر برای انتقال به بیمارستان و بررسی های بیشتر منتقل نمایند. متأسفانه پس از آنکه به محل رفت و بیمار را در بالگرد قرار داد در مسیر بازگشت دچار سانحه شد و باز هم ۵ خانواده دیگر از اعضای فعال این وزارت خانه دار فانی را وداع گفتند و به درجه رفیع شهادت رسیدند.

خبرها حاکی از آن است که در شب چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ماه سال جاری یک بالگرد دیگر که باز هم در حال انتقال یک بیمار مبتلا به سکته قلبی به بیمارستان بود نیز سقوط کرد. شدت حادثه در حدی بود که تعدادی از سرنشینان آن در دم جان باختند و برخی از آنها مصدوم شدند. این بالگرد تنها ۴ دقیقه پس از آنکه از زمین بلند شد دچار سانحه شده و سقوط را تجربه کرد. قطعا در آینده باز هم چنین اتفاقاتی رخ خواهد داد ، البته دعای تمامی هموطنان بر رخ ندادن است اما می توان گفت که با بی تفاوتی های موجود انتظار چنین حوادثی دور نیست.

سقوط بالگردهای شرکت نفت و ضرورت پیگیری

از بین سرنشینانی که در این بالگرد حضور داشتند سه نفر از آنها در آب بودند ، دو نفر در دم جان باختند و اما دو تفر دیگر را پیدا نکرده اند. هر شرکتی که بالگردی در اختیار دارد باید بتواند شرایط ایده آلی را برای آن در نظرداشته باشد و از سرویس ها دوره ای برای بررسی دقیق آن و جلوگیری از رخداد چنین حوادثی نیز بهره لازم را ببرد. وزارت نفت نیز باید کمک های بیشتری را برای این کار در نظر داشته باشد و همواره برای بهتر شدن شرایط این بالگردها هزینه های لازم را انجام دهد. وزیر نفت دستور داد تا علت اصلی حادثه بررسی شود و مسئولین بر کارهای خود بیشتر از گذشته نظارت داشته باشند تا حوادثی این چنینی رخ ندهد.

منبع:

تسنیم نیوز
پاسخ دهید