صندوق بازنشستگی نفت و از دست دادن سرمایه ها

صندوق بازنشستگی نفت و از دست دادن سرمایه ها

صنعت نفت یکی از صنایع پیشرو و مهم در رابطه با کسب و کار در ایران است که همواره اقتصاد ایران را در دستان خود نگه داشته است. این صنعت توانسته همواره یک صندوق بازنشستگی را با خود به همراه داشته باشد ، اما معمولا صندوق های بازنشستگی همواره با مشکلاتی همراه می باشند که می تواند شرایط را به نسبت بدتر از قبل کند. این صندوق ها ، سرمایه های کارکنان شرکت نفت برای زمان پیری خواهد بود که هیچ سرو سامانی داده نشده و فعالیت های آن از نظم خاصی پیروی نخواهد کرد.

در یک بررسی ساده ای که به صورت نامحسوس و محسوس از این صندوق بازنشستگی انجام شده ، متوجه شدیم که گلایه ی افرادی که تحت پوشش این صندوق های بازنشستگی قرار دارند نه تنها حق دارند ، بلکه حتی تصوراتی که دارند بدتر از آن چیزی است که در واقعی دیده می شود. حتی نمی توان گزارشی از روند اجرایی آنها در نظر داشت تا برای مردم به صورت شفاف توضیحاتی را ارائه داد. پس می توان با قاطعیت گفت که شرایط خوبی در صندوق بازنشستگی کارکنان نفتی کشور نمی گذرد.

برخی از بازنشستگان صنعت نفت اذعان دارند که صنعت نفت در حقیقت در صندوق بازنشستگی خود از هیچ قانونی پیروی نخواهد کرد و افرادی بر روی کار حاضر می شوند که توانایی اداره این صندوق بازنشستگی بزرگ را نخواهند داشت. توان مدیریتی در رابطه با یک صندوق یکی از مهم ترین ویژگی های یک مدیر مطرح می باشد که باید با شرایط بهتری اداره شود. همچنین داد و ستدهای مشکوکی هم وجود دارند که متأسفانه از هیچ راهی نمی توان آنها را به اثبات رساند و مسئولین را متوجه قصور در فعالیت های این چنین صندوق هایی کرد.

بیشتر بخوانید :  افزایش تولید عربستان با توجه به نیاز بازار

در رابطه با صندوق بازنشستگی نفتی یک سری تصمیماتی در نظر گرفته خواهد شد که به هیچ عنوان ضرورتی در اتخاذ آنها وجود ندارد ، در کنار این موضوع می توان به یک سری از تصمیماتی که باید گرفته شود اما نمی شود هم می توان اشاره نمود که همه ی آنها به جز ضرر هیچ سودی را به این صندوق بازنشستگی معروف نخواهند رساند. بنابراین بسیار با ارزش است که ما بتوانیم مدیرانی لایق را بر سر مقامی بنشانیم که در کمترین کارها لیاقت خود را به اثبات برسانند و یک عده ی زیادی از مردم را با تصمیمات غیر اصولی خود دچار ضررهای زیاد نکنند.

صندوق بازنشستگی نفت و از دست دادن سرمایه ها

بازنشستگان معمولا با صندوق بازنشستگی رفت و آمدهای زیادی ندارند و هرازگاهی از آن خبری خواهند گرفت ، اما همانطور که می دانیم این خبر در طی سال های اخیر حساسیت افرادی که عضو این صندوق هستند را بیشتر کرده است ، این حساسیت ها در رابطه با موضوع واریز درآمدهایی است که به یک حساب خاصی واریز شده و در عین حال بدون هیچ اطلاع رسانی میزان زیادی از سرمایه ی بازنشستگان در این کار سهیم شده است. چنین اقداماتی خلاف آنچه است که در قانون تکلیف شده و باید مسئولین نسبت به آنها توجه داشته باشند ، علاوه بر وضع قوانین نظارت هایی هم به صورت مستمر و پایش فرم انجام دهند.

صندوق بازنشستگی نفت برای آنکه بتواند سودرسانی را به بازنشستگان عزیزی که تمام سرمایه ی خود را در این صندوق قرار داده اند برساند ، باید در یک سری از پروژه های سودآور شرکت داشته باشد تا بتواند به تعهدات خود عمل نمایند. اما متأسفانه در رابطه با صندوق بازنشستگی نفت این روند به یک شکل دیگر می باشد. درست است که در پروژه های زیادی سهیم شده اند و برخی از آنها سودده بوده ، اما همواره پروژه هایی هم وجود داشته اند که نیمه کاره رها شده و تنها ضرر در انتهای کار برای صندوق باقی مانده است.

بیشتر بخوانید :  برگزاری آزمون استخدامی وزارت نیرو

برخی از افراد معتقد هستند که شرایط کنونی تنها به علت مدیری نالایق است که وزیرنفت جناب آقای زنگنه از آن حمایت نموده و هم اکنون بر سر کار قرار دارد. در حقیقت از نظر آنها سرمایه ای در حد گذشته وجود ندارد که نیاز به مدیریت داشته باشد ، سرمایه ها به صورت نامعلومی در پروژه ای مختلف از دست رفته اند و زمانی که از آنها برای نشان دادن صورت حساب ها و واریزی ها سؤالی پرسیده می شود هیچ پاسخی نخواهد داشت. در نهایت تنها می توان گفت که چنین صندوق های بازنشستگی به غیر از ضرر ، هیچ سودی را به بازنشستگان عزیز نخواهند رساند و سرمایه گذاری سرمایه ها در کارهای تولید به نسبت سودرسانی بیشتری خواهد داشت.

 
دیدگاهتان را بنویسید