عدم حضور دلار در معامله های به روز نفت

عدم حضور دلار در معامله های به روز نفت

دلار در حال حاضر به یکی از پر نوسان ترین ارزهای موجود در جهان تبدیل شده است. تلاش ها برای این منظور در حال پیگیری می باشد که بتوان دلار را از بین ارزهای موجود حذف نمود.

بالا رفتن قیمت دلار می تواند بر روی هر نوع معامله های مؤثر واقع شود. دلار نه تنها بر روی معامله های عادی کشورها بلکه بر روی فعالیت های نفتی نیز بسیار تأثیرگذار است. روسیه یکی از مهم ترین برنامه های خود را به تبدیل کردن دلار در قراردادهایی که بین این کشور و ترکیه و ایران انجام می شود در نظر دارد. بدین ترتیب ضرر کمتری برای این کشور به وجود می آید. هرچه میزان استفاده از ارزهای رسمی و ملی بیشتر شود هر نوع تغییر در بازار تأثیر چندانی بر روی سرمایه های اصلی وجود ندارد.

عدم حضور دلار در معامله های به روز نفت

برای تغییر دادن ارزهای موجود در معامله های نفتی نیاز است تا برنامه ریزی های بسیار دقیق و سریعی در زمینه های مختلف از جمله اقتصاد ، تغییرات مالی و همچنین کارهای بانکی  انجام شود. در این بین روسیه از بسیاری جهات مشکلی ندارد. اما وجود این تغییرات برای کشوری همانند ایران که از ریال استفاده می کند و تفاوت بین دلار و ریال بسیار زیاد است با اندکی سختی همراه خواهد بود. البته همیشه افراد با تدبیر و نخبه ای در این زمینه در ایران وجود دارند که با استدلال های خود بتوانند وضعیت را به نحو مطلوبی جایگزین کنند.

عدم حضور دلار در معامله های به روز نفت

اما در مقابل ایران نمی تواند این شرایط را مورد قبول قرار دهد. در حقیقت دلار از سوی کشور آمریکا می باشد و ایران نیز در مسائل مربوط به شرایط اقتصادی و هر نوع فعالیت دیگری همانند معاملات نفتی با این کشور مشکلاتی دارند. پس اگر ارز مربوط به این کشور را بتوان در معاملات نفتی نیز قرار داد قطعا ضررهای بیشماری برای کشور ایران به وجود می آید. به همین دلیل ایران استفاده از دلار را در فعالیت های تجاری خود حذف نموده و قصد ندارد تا دلار را به عنوان ارز اصلی در نظر داشته باشد. این موضوع بخصوص در زمینه ی کالاهای مختلف شرایط ایده آلی را به وجود می آورد.

بیشتر بخوانید :  روغن موتور تا چهل درصد افزایش پیدا کرده است!!!

پس از ایران یکی از فعالان در این زمینه روسیه می باشد. اما به دلیل کم بودن تعداد کشورها نیاز است تا صبر بیشتری پیشه شود تا بتوان کشورهای دیگر این منطقه را برای تبادلات با استفاده از ارزهای ملی نیز تشویق نمود. در صورتی که بتوان این کار را به صورت رسمی آغاز نمود و به نتیجه ای منطقی رساند به صورت خودکار دلار آمریکا به کنار رفته و قدرت آن گرفته می شود.

عدم حضور دلار در معامله های به روز نفت

در صورتی که بتوان از ارزهای تجاری و ارزهای مجازی برای مبادلات نفتی استفاده نمود دیگر هیچ نوع تحریمی در این زمینه اثرگذار نبوده و آمریکا نیز نمی تواند از شرایط عدم صلح با برخی از کشورها سوء استفاده به خرج بدهد و اقتصاد آنها را به نابودی بکشاند. در این زمینه برخی از کشورها ارزهای مجازی خود را تعیین نموده اند که می توان به چین و ونزوئلا اشاره نمود.

نظر شما درباره عدم حضور دلار در معامله های به روز نفت چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.

منبع:

میز نفت
پاسخ دهید