عدم وجود جابجایی برای پول نفت

عدم وجود جابجایی برای پول نفت

پول مربوط به فروش و مبادلات نفتی معمولا تحت تأثیر شرایط متنوعی قرار دارد که یکی از آنها عدم وجود جابجایی برای پول هایی است که توسط نفت نیز خرج می شود.

پول های زیادی در زمینه مبادلات نفتی مورد استفاده قرار می گیرد اما همه ی این پول ها با سود کامل خود در حساب ایرانی قرار نمی گیرند و معمولا طبق یک سری از مسائل  تنها در صورتی با حداکثر سود بکار گرفته می شوند که در نهایت از همان کشور محصولاتی خریداری شود. این به نوعی تضمین برای ادامه ی همکاری خواهد بود.

عدم وجود جابجایی برای پول نفت

برای فروش نفت ارزی از سوی دولت تلاش های بسیاری انجام گرفته که در نهایت باید از همین منابع نیز مورد استفاده قرار گیرد. در حالی که این چنین نبوده و هریک از فعالان موجود در بخش خصوصی به شیوه خود و بر اساس خواسته های شرکت مقابل نیز فعالیت این مبادله را پذیرفته و به زیان آن کاری ندارند. تنها حل شدن مشکلات موجود برای آنها در اولویت قرار گرفته و دیگر هیچ مسئله ای نیز مورد توجه نخواهد بود.

در حقیقت پول اصلی که برای نفت موجود می باشد از پول هایی که در حال حاضر در سیستم بانکی مبادله می شود کاملا متفاوت بوده و با درصد سود بیشتری همراه خواهد بود. متأسفانه بانک هایی که در خارج فعال هستند این انتقال پولی را به صورت کامل انجام نمی دهند و همواره از این موضوع می ترسند. بانک هایی که بر اساس مقررات عمل نکنند دچار جریمه های بسیار سنگین خواهند شد که قطعا می تواند بر روی فعالیت آنها نیز مؤثر واقع شود.

بیشتر بخوانید :  راه های بهبود بازاریابی نفت

عدم وجود جابجایی برای پول نفت

با یک بررسی ساده به این نتیجه می رسیم که امروزه فروختن نفت به برخی از کشورها همچون سال های نخستین به یک راه برای مبادله تبدیل شده است. در صورتی که شما دوست دارید تا پولی را به سیستم کشور خود راه دهید همواره باید پولی را به سیستم کشور مقابل خود نیز وارد کنید. پس اگر به کشوری همانند بلژیک نفتی فروخته شود قطعا باید کالایی از آن کشور را به کشور خود راه دهید و حتما نیز به فروش خوبی برسانید.

یکی از مهم ترین دلایل برای عدم جابجایی پول نفت در ایران تحریم های موجود می باشد که البته در گذشته با شدت بیشتری انجام شده و همواره ضررهای مالی بسیاری را به کشور ما روا داشت. تنها در نظر داشته باشید که تعداد زیادی خریدار برای خرید نفت یک کشور وجود دارند اما از سوی تحریم ها توسط یک کشور در صورت خرید از آن جریمه های سنگینی را متقبل می شوند که قطعا در این شرایط هیچ فردی دوست ندارد تا جریمه ای پرداخت کند و و دوست دارد تا تنها سود ببرد.

عدم وجود جابجایی برای پول نفت

این نوع از مشکلات در انتقال دادن پول می تواند تا اندازه ی بسیاری بر روی فعالیت های نفتی کشوری همچون ایران که توانایی لازم برای استفاده از ذخایر موجود را دارد تأثیر بنهد. در حالی که امروزه بیشتر اقتصاد ایران بر پایه چنین شرایطی سپری می شود و حتی در صورت پیشرفت می تواند به بدتر شدن آن ختم گردد. متأسفانه کشوری همانند آمریکا دوست دارد تا در حال حاضر به نفع خود کار کند و هر کشوری که مانع فعالیت آن می شود را از سر راه حذف کند.

بیشتر بخوانید :  دریای خزر ، مزایا و معایب بکارگیری روش سوآپ در آن

منبع:

میز نفت
دیدگاهتان را بنویسید