عراق و خطرات نفت ژئوپلتیک

عراق و خطرات نفت ژئوپلتیک

از نظر سیاسی مشکلاتی در عراق به وجود آمده که منشأ آن می تواند تغییراتی در وضعیت سیاستی منطقه باشد. این وضعیت می تواند خطراتی را از نظر ژئوپلتیک برای نفت در بر دارد.

از نظر سیاسی و ژئوپلتیک در عراق وضعیت مناسبی وجود ندارد و در نتیجه می توان انتظار داشت که شرایط نفتی هم دستخوش این تغییرات قرار می گیرد. علاوه بر بازار نفت در عراق سایر بازارهای جهانی هم دستخوش این تغییر قرار دارند. در صورتی که وضعیت نفتی در عراق بهتر از سال های قبل شود و رونقی وجود داشته باشد بیشتر توجه ها بخصوص آمریکا بر این کشور بوده و احتمال هر نوع اختلالی دور از انتظار نیست.

عراق و خطرات نفت ژئوپلتیک

متأسفانه عراق به دلیل مرز بودن بین ایران و سوریه از هر سو به دلیل مقاصد ایرانی و همچنین سوریه ای مورد حمله قرار می گیرد که متأسفانه سردار سلیمانی هم از این حملات بی نصیب نمانده و به درجه رفیع شهادت نایل شد. اختلال از هر نظر می تواند در روند کار نفتی ایران و عراق لطمه را وارد آورد. بنابراین بهتر است تا از این ناآرامی ها جلوگیری شود. در سال گذشته میلادی عراق بر اساس میزان تولیدات خود به عنوان چهارمین کشور برای تولید نفت در جهان مشهور شد.

میزان تولید این کشور از نظر نفتی در   ۴٫۸۸ میلیون بشکه در هر یک روز تخمین زده می شود. اما با وجود  این اعتراضات درصد قابل توجهی از میزان تولیدات عراق کاهش یافت. این کاهش می تواند ضرر بزرگی را برای این کشور به همراه داشته باشد. اقتصاد کشورهایی که به شدت درگیر هستند تحت هر شرایطی تغییر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید :  در آمدهای غیر نفتی و بررسی اقتصاد ایران از نظر صادرات غیر نفتی

کشور عراق تا پیش از این درگیری هایی بر سر استقلال طلبی کردستان عراق هم ضربه هایی دید. نفتی که از عراق تولید می شود و به بازارهای جهانی راه پیدا می کند از نظر بسیاری از کشورها نمی توان به آن اطمینان کرد. داعش توانسته میدان های نفتی در داخل کشور عراق را در دستان خود بگیرد. به همین دلیل مشکلاتی را به وجود آورده و خساراتی را به دنبال داشته که در رفته رفته در حال تغییر هستند.

عراق و خطرات نفت ژئوپلتیک

علاوه بر آن جنگی که بین ایران و همچنین عراق رخ داده و به مدت هشت سال هم ادامه داشته سبب آسیب جدی به سیستم نفتی این کشور وارد کرده است. جبران آن در مدت زمان کوتاه کار بسیار سختی خواهد بود. اما بررسی ها نشان می دهند که تولیدات مربوط به کشور عراق در چند روز گذشته یا بهتر بگوییم در چند ماه گذشته یک رشد قابل توجهی را به دنبال داشته است.

منبع:

تسنیم نیوز

نظر شما درباره عراق و خطرات نفت ژئوپلتیک  چیست؟ نظر خود را با ما به اشتراک بزارید.
دیدگاهتان را بنویسید