محصولات پتروشیمی

محصولات پتروشیمی و اوضاع نابسامان فروش آنها

محصولات پتروشیمی یکی از مهم ترین محصولاتی است که در ایران وجود داشته و سود حاصل از فروش آنها گره از بسیاری مشکلات باز خواهد کرد. اما یک موضوع مهم که اخیرا به عنوان خبر منتشر شده است ، سود حاصل از فروش آنها می باشد که همچون قبل سودآوری خوبی نداشته و در نتیجه به نظر می رسد که تحریم های جدیدی در این خصوص در راه است. زیرا پس از برجام انتظارها برای فروش بیشتر و سود بیشتر از محصولات پتروشیمی بود ، اما گویا این انتظار بیهوده بوده و نه تنها سودآوری در کار نبوده ، بلکه فروش محصولات پتروشیمی هم کمتر از گذشته شده است.

شاید تصورات بر این بوده که تحریم ها علیه نفت و گاز و پتروشیمی بوده ، در حالی که با بررسی کارشناسان به نوعی تحریم ها موجب بهبود روند فروش در گذشته شده بودند ، اما به دلیل آنکه صنعت نفت در زمره ی مهم ترین و سود آورترین صنایع قرار دارد ، شرایط مطلوب فروش محصولات پتروشیمی را از میان برده است. در نتیجه تمام توجهات به سمت نفت و محصولات مربوط به آن بود. این موضوع تا زمان برداشته شدن تحریم ها ادامه دار شد ، اما پس از برداشته شدن تحریم ها شرایط به صورت کلی تغییر یافت به نوعی به ضرر محصولات پتروشیمی شد.

اگر به یاد داشته باشید در سال گذشته زمانی که ارز نوسان پیدا کرد ، معاون اول رئیس جمهور با تأکید پتروشیمی را موظف کرد تا ارز ببشتری را به بازار وارد کنند ، همچنین رئیس کل بانک مرکزی هم با پتروشیمی ها و مسئولان مربوطه در خصوص فروش بیشتر و ارز بیشتر حاصل از فروش محصولات پتروشیمی جلسه ای ترتیب داد. به چنین ترتیبی برنامه ای مورد نیاز بود تا این فروش ها بیشتر و در نتیجه نوسان بازار عرض هم کمتر شود.

بیشتر بخوانید :  انجمن سازندگان تجهیزات نفت از دولت دوازدهم چه انتظاراتی دارد؟؟؟

محصولات پتروشیمی

اما این موضوع بسیار جالب است که در سال ۹۴ ، ایران در حدود یک میلیارد دلار ارز پتروشیمی برای تأمین ارز بازار به فروش رساندیم. خبر این فروش عظیم پس از یک سال یعنی در سال ۹۵ در رسان های عمومی منتشر شد که خبر از یک ظلم بزرگ به فروش محصولات پتروشیمی کشور دارد.اما سؤال در این جا است که آیا تحریم های جدیدی علیه فروش محصولات پتروشیمی و سود حاصل از آن رخ داده است؟ در اواخر فروردین ماه ، یکی از انجمن های صنفی صنعت پتروشیمی ایران نامه ای را به معاون اول رئیس جمهور ارسال می کند تا از مشکلات بسیار زیاد در این صنعت به خصوص در صادرات محصولات پتروشیمی و انتقال ارز ناشی از آن با خبر شوند. در این نامه تأکید شده است که این مشکل به دلیل تغییر قوانین داخلی چین ناشی از فشارهای زیادی است که از سوی عربستان و آمریکا است. به صورت واضح می توان دریافت که تحریمی در کار نیست ، اما به دلیل آنکه چهل درصد از صادرات ما به چین می باشد ، این موضوع بر روی فعالیت های ایران تأثیر گذار بوده است.

در این خصوص صحبت هایی انجام شده تا ایران بدون مشکل بتواند سود حصل ار فروش محصولات پتروشیمی را به سرعت دریافت کند ، زیرا پیش از این تصور بر این بود که این پول ها در کشور چین بلوکه شده اند و درصدی از آن در همان زمان دریافت محصولات به ایران باز نمی گردد.بسیاری از افراد تصور دارند که این موضوع به خبر تحریم های جدید علیه ایران باز می گردد ، در حالی که چنین موضوعی صحت ندارد ، اما به صورت غیر مستقیم می تواند تأثیر گذار باشد و این حرکت نوعی تحریم به شمار رود که به صورت نامحسوس بر روی اقتصاد ایران تأثیر گذار خواهد بود. امید داریم که مذاکرات با چین به نتیجه بیانجامد و ایران از این ضررها به زودی خارج گردد.

بیشتر بخوانید :  تأثیر محصولات پتروشیمی در تقابل ایران و عربستاندیدگاهتان را بنویسید