مسجد سلیمان

مسجد سلیمان ، اولین موزه ی نفت ایران . . .

استان خوزستان یکی از استانهای جنوبی کشور است. در دل این استان شهری نفت خیز به نام مسجد سلیمان قرار دارد. اغلب افراد این استان از قوم بختیاری هستند.مسجد سلیمان ، بعنوان اولین شهری است که دارای چاه نفت در کل خاورمیانه می باشد. چاه نفتی که سرآغاز پیشرفت در ایران بود. این اتفاق مهم در یک عمق ۳۶۰ متری رخ داد. این کار توسط یک گروه خبره از هند صورت گرفت. حق دریافتی آنها بسیار بالا بود اما با ارزش بود. این افراد خبره با بررسی و تحقیقات بسیار و شب و روزهایی که در سرما و گرما گذرانده اند به موفقیت بسیار چشمگیری دست یافتند. رئیس این گروه حفاری آرنولد ویلسون نام داشت. نامی که تا سالیان سال بر سر زبان متخصصان در زمینه ی نفت و اکتشاف باقی خواهد ماند.

ویلسون در این راه سختی های بسیاری کشید. چندین بار شکست خورد اما باز هم به تلاش خود ادامه دارد ، جاهای بسیاری به حفاری مشغول شد تا بر روی یک منطقه به نام دره‌ خرسان تمرکز بسیاری کرد. شب و روز زحمت کشید تا به نفت رسید. در این راه تهدیدهای بسیاری شد اما باز هم به تلاش ادامه داد. پروسه ی کشف نفت در مسجد سلیمان به مدت ۷ سال پی در پی و بدون وقفه طول کشید ، اما سرانجامی مسرور آفرین داشت.

مسجد سلیمان

مسجد سلیمان


در سفری که به شهر مسجد سلیمان داشتیم با پدیده ی عجیبی روبه رو شدیم. بوی گاز و نفت تمام شهر را فرا گرفته است. هر لحظه امکان دارد این شهر غنی از نفت و گاز منفجر شود. زیرا در گوشه کنار شهر گاز و نفت وجود دارد. اهالی این شهر باید بسیار مراقب باشند. ممکن است هر لحظه در خانه ی شما یک چاه نفت به دست آید. این بوها زندگی مردم را با مشکل روبه رو ساخته و بیماریهای بسیاری را پدید آورده است. زندگی با بوی نفت و گاز بسیار آزاردهنده است و فردی را که تازه وارد این شهر شده را با خطر مسمومیت روبه رو می کند. اما مرم این شهر با این بو عجین شده اند .

بیشتر بخوانید :  افغانستان و تمایل برای همکاری با ایران در زمینه ی صنعت پلاستیک

برخی از مردم به دلیل عدم تحمل این موارد از محل زندگی خود به جای دیگر برای خانه گزینی مهاجرت کردند. اما برخی از مردم هم با این شرایط کنار آمده و در همانجا ماندند و از این فرصت استفاده کردند . این فرصت محل درآمدی برای آنان بود. از این نفت و گاز در جاهای مختلفی استفاده کردند. یکی از خانواده ها از ماده ای شبیه به قیر استفاده کردند و قیر به دست آمده از طریق فرآوری را به دست مردم دیگر استانها می رسانند و از این راه کسب درآمد کردند. انگلیسی ها که دست بر این میراث اجدادی گذاشتند با مقابله و اعتراض افراد محلی روبه رو شدند . سرانجام نفت و گاز و فرآورده های مربوط به آن در داخل کشورمان قرار گرفت و دست افراد بیگانه از آن کوتاه شد.
تمام افراد باید تلاش کنند تا تاریخ نفت ایران حفظ شود. بناهای بسیار قدیمی با دانش آن دوران وجود دارد که حفظ آنان یک وظیفه ی ملی است.
پاسخ دهید