مونو اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول در صنایع چه کاربردهایی دارد!!

ضد یخ یکی از پرکاربردترین مواد برای رفع مشکلات درون خودرو می باشد. در ضد یخ یکی از مهم ترین مواد مونو اتیلن گلیکول می باشد. این ماده به صورت مخفف MEG شناخته شده است. از خصوصیات مونو اتیلن گلیکول شفاف بودن آن است. معمولا برای مصرف روزانه از موادی استفاده نخواهد شد که بدبو باشد. زیرا در این صورت بسیاری از مشتریان از دست رفته و بیشتر آنها جلب محصولاتی می شوند که خوشبوتر باشد. وجود مونو اتیلن گلیکول همین خاصیت را در ضد یخ ایجاد خواهد کرد.

غلظت این مواد به گونه ای است که بتواند از بسته بندی خود خارج شود و به درون خودرو وارد شود. در صورتی که مواد اولیه استون یا رنگ های الکلی را بررسی کنید متوجه خواهید شد که در درون آن مونو اتیلن گلیکول به کار رفته است. این ماده بعنوان یک حلال قدرتمند عمل می کند . اگر بخواهیم مونو اتیلن گلیکول را به یک ماده تشبیه کنیم می توان آن را به یک شربت شیرین که در فصل تابستان بسیار طرفدار دارد تشبیه نمود. همانگونه که شربت در فصل تابستان مورد نیاز است ، مونو اتیلن گلیکول موجود در ضد یخ هم در فصل زمستان بسیار مورد نیاز می باشد.

یک مایع زلال، بی رنگ با بوی ملایم با طعم شیرین و با غلظتی مانند شربت است. این ماده قابل اختلاط با آب و هیدروکربن های آروماتیک و آلیفاتیک است. این ترکیب حلال بسیاری از روغن ها، لیگنین، صمغ، استات سلولز، رنگ های محلول در الکل، رزین های مصنوعی،نیتروسلولز و.. است.
اتیلن گلیکول می تواند به شکل های گوناگونی وجود داشته باشد که از بین آنها پرکاربردترین مونو اتیلن گلیکول است. برای آنکه مونو اتیلن گلیکول بتواند یک واکنش انجام دهد باید محیط اطراف آن دارای آب باشد. استفاده از این مواد در صنایع گوناگون متفاوت است.

مونو اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول یکی از موادی است که در کشورهای آسیایی همچون چین بسیار طرفدار دارد. چینی ها در صنایع مختلف از این مواد استفاده می کنند. مونو اتیلن گلیکول یکی از موادی است که برای صنایع پتروشیمی کاربرد بسیاری دارد. در این صنایع ساخت بطری های پلاستیکی علاوه بر ضد یخ نیز بسیار شایع است. شاید برای شما جالب باشد اما باید این کاربرد از مونو اتیلن گلیکول را بدانید که این ماده در حقیقت برای صنایع دیگر از جمله چسب سازی و کاغذ سازی نیز استفاده می شود. سلفون هایی که وجود دارند هم در ساخت آنها از این مواد استفاده می شود.

یکی از مهم ترین کاربردهای مونو اتیلن گلیکول در صنعت نفت ایران که بسیار هم مهم است در واقع این است که گاز داخل لوله های گاز در طی روندی که قرار است گاز را انتقال بدهند در اثر سرما یخ نزنند. همچنین در صورتی که درون لوله ها بر اثر عوامل مختلف خوردگی های پی در پی رخ دهد در واقع پروسه ی انتقال گاز را با مشکل مهمی روبه رو می سازند. این مشکلات به خصوص در لوله های آبی بیشتر دیده می شود. گاز برای اینکه از این موانع عبور کند می تواند مونو اتیلن گلیکول را به عنوان یک عامل محافظتی با خود حمل کند. در این شرایط دیگر مانعی بر سر راه آن قرار ندارد و به خوبی انتقال می یابد. این مورد زمانی اثر خود را نشان می دهد که در لوله های بزرگ گازرسانی قرار داشته باشد و در شرایط سخت و سرمای طاقت فرسای برخی مناطق نقش مهم خود را ایفا خواهد کرد.
مونو اتیلن گلیکول می تواند اثرات سوء را بر روی محیط اطراف خود داشته باشد. این ماده در صورتی که در محیط بیرون قرار گیرد می تواند در اثر واکنش های ناخواسته ، منفجر شود. برای اینکه این ماده در محیط اطراف خود حل شود ، محیط اطراف آن اهمیتد ویژه ای دارد. زیرا در هر محیطی به یک زمان نیاز دارد تا به طور کامل از بین برود. هر چه زمان ماندگاری آن بیشتر باشد خطرات احتمالی هم افزایش می یابد. یکی از مواردی که گفته می شود شیشه های پلاستیکی در زمان کم نمی تواند در محیط حل شود وجود مونو اتیلن گلیکول در تهیه آن است.
پاسخ دهید