نفت خام

بررسی روند ساخت دستگاه تفکیک سیار نفت خام

یکی از مهم ترین خبرهایی که در سال گذشته برای بهینه سازی نفت خام بسیار خبر ساز شد ، تلاش های بی وقفه ی محققان اصفهانی برای تولید دستگاهی بود که در واقع می توانست نفت خام را بدون دورریزی تفکیک نماید. این دستگاه به نام دستگاه تفکیک سیار نفت خام در حال حاضر در حال فعالیت است و به صنعت نفت کشور خدمت بزرگی می کند.

به گونه ای دستگاه تفکیک سیار نفت خام یک دستگاه دانش بنیان با هدف جلوگیری از هدر رفت روزانه ۶۰۰۰ بشکه فت برای هر حلقه چاه در کشور است. این دستگاه پس از پنج سال تحقیق و پژوهشی که در عرصه ی نفت کشور انجام گرفت ، محققان اصفهانی توانستند چنین طرح عظیمی را از زمینه ی طراحی به زمینه ی بهره برداری کاربردی برسانند. عرق های زیادی برای ساخت این خط تولید با نام خط تولید فرآورش سیار نفت خام ریخته شد. تا پیش از این در هنگام حفر چاه و یا تعمیرات چاه نفت ، نفت استهصال شده به علت مخلوط بودن با ناخالصی هایی چون شن و ماسه ، اسید و آب و نمک و گاز ، سوزانده شده و از بین می رفت.

اما با ساخت دستگاه تفکیک سیار نفت خام که قابلیت جابجایی با تریلررا هم دارد تا حدود زیادی این مشکل مرتفع گردید و این میزان از نفت خام به دلیل نامعلومی دور ریخته می شد به سرمایه ی ایران عزیز بازگشت. در گذشته به نوعی این نفت خام غیر قابل مصرف نامیده می شد اما در صورتی که اگر یک تفکیک کننده در همان محل حضور داشت ، هیچ گاه این میزان سرمایه از دست نمی رفت.

بیشتر بخوانید :  راهکارهای لازم برای مدیریت کردن مصرف گاز طبیعی

نفت خام

این نفت خام با ناخالصی همراه با خود زمانی که وارد این دستگاه می شود ، پس از گذشتن از سه یونیت فرآیندی به صورت کامل خالص سازی و به چرخه ی مصرف باز می گردد. جداسازی شن وماسه از نفت تا ده میکرون ، جداسازی آب نمک تا یک دهم درصد حجمی ، خنثی سازی خورنده های محلول در نفت ، جلوگیری از تشکیل رسوب آسفالتین و پمپاز نفت از مهم ترین کارکردهای دستگاه تفکیک سیار نفت خام می باشد.
این دستگاه همچنین قابلیت استفاده برای چاه های دارای نفت سبک و سنگین با حجم گازی بالا ، کنترل هوشمند ، دمای طراحی ۱۵۰ درجه ی سانتی گراد ، فشار طراحی ۱۳۰ بار و سهولت حمل و نصب را دارا می باشد.

در این دستگاه برای کنترل سیستم و کنترل فرآیندها و . . . از سیستم کنترل PSC استفاده می شود. این سیستم احتمال خطاهای انسانی را به صفر می رساند و کنترل کل پروسه بر عهده ی آن می باشد. دستگاه تفکیک سیار نفت خام نمونه ی خارجی ندارد و برای ساخت هر دستگاه آن بیش از بیست میلیارد ریال هزینه بردار می باشد. همچنین استفاده از آن آلودگی های احتمالی زیست محیطی را بسیار کاهش می دهد و استفاده کننده از آن در ظرف مدت یک ماه می تواند کلیه ی هزینه های اضافی که خرج می شد را به دست آورد.

بخش خصوصی برای تولید این دستگاه پر مصرف و بسیار کاربردی بیش از صد میلیارد ریال هزینه کرده است. این شرکت در اصفهان می تواند سالانه در حدود ده دستگاه را ساخته و آماده ی کار قرار دهد. با این میزان ساخت دستگاه می توان از هدر رفت بیش از بیست و یک میلیون بشکه نفت خام جلوگیری نمود. نفت خام تولید به میزان بیشتری تولید می شود و بدین ترتیب می تواند بر چرخه ی اقتصادی ایران عزیزمان هم نقش به سزایی داشته باشد. ما باید قدر این محققان را بدانیم و حمایت های لازم معنوی و غیر معنوی هم از آنه بشود تا بتوانیم ایران را در رتبه های بالاتر جهان نظاره گر باشیم.

بیشتر بخوانید :  توتال و قراردادی که در عین ناباوری بسته شد!!!پاسخ دهید