نفت

دستگاههای اختراع شده در ایران جهت ازدیاد برداشت از مخازن نفت

ما در داخل ایران بعنوان دومین تولید کننده ی نفت اوپک چیزی در حدود ۵۰۰ میلیارد بشکه نفت خام داریم. از این میزان چیزی در حدود ۲۵ درصد ( ۱۵۰ میلیارد) قابل استهصال است. از ۷۰۰ میلیارد بشکه نفت که قابل استهصال در کل خاورمیانه وجود دارد ، بیش از ۸۰ درصد از این نفت در سازندهای کربناته و شکاف دار قرار گرفته است. نفت در درون این سنگ و شکافها با هم در ارتباط می باشند و از این مخزن تولید می شود.
این نوع از تولید برای مخزن نفتی ما را با مشکلاتی مواجه می سازد. بدین صورت که وقتی نفت از شکافها خارج می شود ، ارتباط بین سیالات که تحت عنوان ماتریس شناسایی می شود در این سنگ با سنگهای دیگر متوقف می شود. به همین دلیل بخشی از نفت در این راه ممکن است به دام افتد. به همین دلیل تولید از مخازن در حد چند درصد ( ۲ الی ۳ درصد) خواهد بود.
از طریق تزریق گاز ، فشار افزایی ، تزریق بخار آب در نفتهای سنگین ( کاهش گرانروی) و افزایش دما می توانیم در افزایش تولید نفت نقش به سزایی ایفا کنیم.
برای مخازن شکافدار دستگاهی در داخل ایران طراحی شده است . این دستگاه در منطقه ی خاورمیانه و حتی در جهان منحصربه فرد می باشد. این دستگاه تحت شرایط خاص یعنی دما و فشار بالا می تواند عملکرد خوبی داشته باشد. همچنین می تواند به ارائه ی مدل هایی بپردازد که برای افزایش برداشت از مخازن نفتی مناسب می باشد.

نفت

نفت

فرایند کار دستگاه بدین صورت است که ، مغزه های تهیه شده در داخل دستگاه با طول ۱ متر ، در داخل مغزه نگه دار آن قرار می گیرد. در نتیجه فرایند های دیگر از جمله تزریق بخار آب یا گازهای داغ و. . . اعمال می شود تا نفت نهفته شده در آن خارج گردد.
چون این دستگاه در دما و فشار بالایی در حال کار است ، در صورتی که کنترل صحیحی بر روی آن صورت نگیرد می تواند بسیار خطرناک باشد. پس سیستم کنترلی هم باید در حد بالایی طراحی شود تا مشکلی را به وجود نیاورد. این سیستم کنترل در شبانه روز در حال کار است و اگر مشکلی رخ بدهد از طریق آلارم های موجود و همچنین از طریق آلارم های اینترنتی ( مؤثر در زمانی که فرد مسئول در نزدیکی دستگاه قرار ندارد) می تواند هشدار خطر را به مسئول مربوطه بدهد.
دماهای مختلفی برای این دستگاه تعریف شده که آخرین حد آن ۳۶۰ درجه سانتی گراد می باشد. فشار مورد نظر از طریق پمپ ها و سیلندرهای نگه دارنده سیالات مختلف ( سیلندر گاز ، نفت ، دستگاه بخار ساز ) تنظیم می گردد.
در سال جهاد اقتصادی ای دستگاه مورد تقدیر ریاست جمهوری قرار گرفت ، همچنین در جشنواره علم تا عمل در زمره ی ۲۵ طرح برگزیده ی کشوری نیز جای گرفت.
از نفت مواد جامدی همچون آسفالتین به دست می آید. این آسفالتین اگر در مخزن ها تولید شود می تواند به بستن مخزنها کمک کند. زیرا این مواد جامد می تواند به منافذ ریز روی سنگ مخزن بچسبند و در تولید و برداشت از مخزن مشکلاتی را پدید آورد. اینها ذرات کلوئیدی بسیار ریز در داخل نفت هستند که با پیوستن به هم ، ذرات بزرگی را پدید می آورند . در تیجه به صورت ویژه نیاز به رسیدگی دارند.
دستگاه دیگر دستگاه مطالعه ی تشکیل رسوبات آسفالتین می باشد. این دستگاه به ثبت اختراع رسیده است. این رسوبات در زمان تشکیل اشکال خاصی به خود می گیرند که ما باید بر روی آنها مطالعه کرده و با پروسه ی آنها آشنایی بیشتری پیدا کنیم. این دستگاه در واقع یک محفظه ی نگهدارنده ی سیال فشار بالا است. نحوه ی تشکیل رسوب آسفالتین در هر لحظه از زمان توسط دوربین موجود در دستگاه می تواند مورد مشاهده و بررسی قرار گیرد. این دستگاه تصاویر و فیلم های موجود از این پروسه را در خود ثبت و ضبط میکند. آسفالتین برای نفتهای جاهای مختلف شکلهای مختلفی دارند.بعضی سطحی رشد می کنند یا در برخی مواقع به صورت قله ی یک کوه بزرگ می شوند. این تصاویر و فیلمها به کامپیوتر منتقل می شود و توسط مهندسین مورد آنالیز قرار می گیرد. در نتیجه با این روش های ذکر شده می توان به افزایش برداشت از مخازن نفتی و افزایش درصد برداشت آنها کمک شایانی کرد.

بیشتر بخوانید :  پیام تبریک وزیر نفت به مناسبت فرا رسیدن ٢٩ اسفند و سال ٩٥پاسخ دهید