هزینه تولید هر بشکه نفت

هزینه تولید هر بشکه نفت در دنیا

نفت به عنوان یکی از مهم ترین درامد های کشور های صادر کننده و جهان میباشد. در این پست به بررسی هزینه تولید نفت در کشور های مختلف میپردازیم با پترول همراه باشد.

 

ابتدا بهتره است مقدار هر بکشه نفت را بگوییم ; هر بشکه نفت ۱۵۹ لیتر می باشد.

هزینه تولید هر بشکه نفت در دنیا

هر بشکه نفت ۱۵۹ لیتر است.

سوالی که ذهن اقتصاد دان ها را معطوف خود کرده این است که کاهش قیمت نفت به معنای ضرر کدام کشور هاست. بنا بر براورد موسسه برتیش پترولیم انگلستان هزینه تولید یک بشکه نفت در کشور های خاورمیانه مخصوصا عربستان و عراق بسیار پایین است.مهم ترین عامل در هزینه تولید نفت ; محل استخراجان است به طور معمولا استخراج در نسبت به خشکی گران تر است.

با وجود کاهش قیمت نفت کشورهایی همچون ایران , عربستان , کویت , امارات متحد عربی , قطر و عراق همچنان میتوانند به عنوان یک صادر کننده نفت در بازار جهانی ایفای نقش کنند.

در دیگر کشور های عضو اوک هزینه تولید هر بشکه نفت به مراتب بالاتر است و ای امر استخراج نفت از اب های عمیق شیل ها و نفت های بسیار سنگین راه بدون توجیه اقتصادی کرده است

هزینه تولید نفت در ایران

هزینه تولید نفت در ایران

هزینه تولید نفت در ایران

نفت مورد تولید ایران از نفت های متوسط می باشد که هزینه تولید ان حدود ۱۰ دلار بر اورد میشود. برداشت نفت های فوق سنگین از مخازن شنی در بسیاری از مناقط هزینه تولید هر بشکه نفت را به بالا ۲۰ دلار میرساند

 

هزینه تولید نفت در دنیا

 

هزینه تولید نفت در عربستان:

عربستان به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت دنیا به دلیل نزدیکی به ذخیار نفتی زمینی هزینه عملیاتی استخراج نسبتا پایینی دارد به طوری که به ازای هر بشکه ۲ دلار بر اورد میشه البته هزینه کلی تولید بین ۴ – ۶ دلار براورد میشود

بیشتر بخوانید :  توپک ها چه کاربردهایی در تعیین میزان خسارت لوله های انتقال دارند؟؟؟

 

هزینه تولید نفت در  عراق:

هزینه استخراج هر بشکه نفت درعراق به خاطر شرایط استراتژیک ارزان تر از بقیه نقاط است هرچند این کشور با چالش های امنیتی و درگیری های داخلی مواجه است بنا بر نظر کارشناسان هزینه استخراج و تولید هر بشکه نفت بین ۴ تا ۶ دلار بر اورد میشود.

هزینه تولید نفت در امارات متحده عربی:

کشور امارات متحده عربی به عنوان یک کشور کوچک با ذخیار نفتی محدود هزینه تولید هر بشکه نفت ان را کارشناسان ۷ دلار بر اورد کرده اند.

هزینه تولید نفت در آنگولا:

با توجه به استخراج فراساحلی این کشور هزینه استخراج و تولید هر بشکه نفت حدود ۴۰ دلار می باشد.

هزینه تولید نفت در قزاقستان:

هزینه تولید نفت در کشور قزاقستان به خاطر حمل و نقل و دسترسی به بنادر مقداری بالا بوده و از طرفی بسیاری از میادین نفتی این کشور توسعه نیافتند. کارشناسان هزینه تولید نفت از میدان قزمونای گز را حدود ۱۵ تا ۱۸ دلار تخمین میزنند و هزینه تولید در میدان نگیز شورواویل راه ۱۰ تا ۱۲ دلار تخمین میزنند.

 

هزینه تولید نفت در نیجریه:

نیجیریه به عنوان یک کشور تاثیر گذار در قیمت نفت می باشد به طوری که نا ارامی های سیاسی و درگیری های نظامی در این کشور یکی از دلایل اصلی افزایش نفت خام در دنیا بوده. هزینه تولید هر بشکه نفت در خشکی حدود ۱۵ دلار و هزینه استخراج از اب های عمیق را ۳۰ دلار بروارد میشود.

 

هزینه تولید نفت در ونزوئلا:

کارشناسان هزینه تولید نفت در این کشور را به عنوان یکی از اعضای اصلی اوپک و از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت خام در جهان در مجموع ۲۰ دلار در هر بشکه تعیین کرده‌اند. البته بیشتر میادین نفتی ونزوئلا غیرشنی است که هزینه استخراج آن کمتر از سایر میادین نفتی است.کارشناسان همچنین هزینه‌های تولید در میدان نفتی اورکینوکو در حوزه‌های شنی ونزوئلا را حدود ۳۰ دلار در هر بشکه برآورد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید :  فروش طلای سیاه ( نفت) به روسیه از سوی ایران

هزینه تولید نفت در اکوادور:

به دلیل نداشتن دسترسی به بنادر هزینه تولید نفت در این کشور حدود ۲۰ دلار می باشد.

 

هزینه تولید نفت در انگلستان:

انگلستان به عنوان یکی از تولید کنندگان نفت در دریای شمال به دلیل دشواری دسترسی به نفت باقیمانده در بخش انگلیسی دریای شمال به ۵۰ دلار در هر بشکه می‌رسد. با توجه به عمیق بودن اب های این منتطه هزینه تولید نفت در ان بسیار بالاست این در حالی است که نفت دریای شمال جزو نفت های مرغوب و سبک می باشد که هزینه ان به مراتب پایین تر از نفت سنگین یا فوق سنگین میباشد.

 

هزینه تولید نفت در مناطق مختلف جهان
 نام منطقه و یا کشورهای نفتخیز جهان  هزینه تولید استخراج یک بشکه نفت
 ایران  ۱۰ دلار
عربستان، عراق و کویت ۴ تا ۶ دلار
 آب‌های عمیق نیجریه، آنگولا و برزیل ۳۰ تا بیش از ۴۰ دلار
 آب‌های عمیق قزاقتسان در دریای خزر ۱۵ تا بیش از ۲۰ دلار
 اکوادر و ونزوئلا ۲۰ دلار
 انگلیس و نروژ در دریای شمال بیش از ۵۰ دلار
 شمال آفریقا و غرب آسیا شامل الجزایر، لیبی، سوریه ۷ تا ۱۰ دلار
 قطب شمال و سیبری روسیه ۳۰ تا ۱۰۰ دلار
 شیل اویل های آمریکا ۵۵ تا ۶۲ دلار
 امارات متحده عربی، قطر و عمان بیش از ۷ دلار

 

توصیه میشود این پست ها را بخوانید:

تاریخچه اوپک

انفجار مهیب در خطوط لوله نفت و گاز گناوه

 
پاسخ دهید