پیگیری هند در رابطه با پروژه گازی فرزاد ب

پیگیری هند در رابطه با پروژه گازی فرزاد ب

پروژه ی بزرگی همانند پروژه فرزاد ب ماه های زیادی است که توسط تیم ایرانی مورد پیگیری انجام نمی پذیرد و این خود می تواند یکی از بزرگترین دلایل عدم سودرسانی به سیستم نفتی و گازی کشور باشد.

پیگیری هند در رابطه با پروژه گازی فرزاد ب

پروژه  ی فرزاد ب پروژه ای است که همواره از سوی ایران و هند با مشارکت یکدیگر در حال پیگیری و فعالیت بوده که به صورت ناگهانی در میانه راه با مشکلاتی مواجه گردید. اما طرف هندی قصد دارد تا در این رابطه فعالیت های خود را ادامه دهد ، به همین دلیل در تلاش است تا طرح توسعه ای را برای این پروژه آغاز کند که در میدان از نوع گازی فرزاد ب می تواند در حدود سه یا چهار میلیارد دلار هزینه بردارد. هند در این خصوص با همتای ایرانی خود به بحث و پیشنهاد خواهد پرداخت.

پیگیری هند در رابطه با پروژه گازی فرزاد ب

ایران و هند برای سال های متمادی در رابطه با فعالیت های مختلف به همکاری می پردازند و در بین این همکاری ها همیشه سودهایی برای هر دو طرف نیز وجود دارد. اما این رابطه در ماه ها یا بهتر بگویم در سال اخیر با اندکی تغییرات مواجه شد. ایران در حقیقت برای آنکه بتواند پروژه های بزرگی را به ثمر برساند سعی می کند تا از سرمایه گذاران مختلفی نیز بهره ببرد که از بین این سرمایه گذاران می توان به روس ها اشاره کرد.

هند که سال های زیادی بر روی فعالیت با ایران حساب باز کرده بود با دیدن چنین تغییری سعی کرد تا خود نیز وارد عمل شود و برای آنکه بتواند شرایط خود را ایده آل نگه دارد مجبور به کاهش دادن میزان خرید نفت کرد. این عمل با استفاده از دستوری برقرار شد که مرتبط با پالایشگاه های دولتی می باشد.

بیشتر بخوانید :  رباط های چینی و پیدا کردن اجساد از نفتکش سانچی

در خصوص یکی از مهم ترین پروژه ها یعنی فرزاد ب بر اساس اطلاعات موجود در ماه فوریه جلسه ای برگزار شد که در طی این جلسه در رابطه با ارائه ی پیشنهادی جدید از هند مباحثی مطرح گردید. این میدان گازی که در حدود ده سال پیش قصد ایجاد تغییرات برای آن وجود داشته قطعا نیاز است تا بررسی های جدی تری بر روی آن انجام پذیرد تا به نتیجه ای معقول برسد. اختلافات بر سر این میدان همچنان باقی است و معمولا تا بررسی بیشتر هیچ تغییری در فعالیت آن صورت نخواهد پذیرفت.

پیگیری هند در رابطه با پروژه گازی فرزاد ب

هند برای فرزاد ب امیدهای بسیاری در سر داشت ، زیرا با تمام حساسیت های موجود منحصر به فرد بودن این پروژه و سودرسانی قطعی آن را برای خود می طلبید ، این حق طلبی در واقع به خاطر حمایت از ایران در دوران سخت تحریم ها بود ، اما ایران در هر شرایطی نمی تواند هر نوع پیشنهادی را بپذیرد و تا زمانی حقی ضایع نشود به این حساسیت های خود ادامه خواهد داد. شرکت های هندی تمایل زیادی برای فعالیت با ایران  نشان می دهند اما گویا چنین تمایلاتی بدون قصد نیست و از زوایای مختلف آن به راحتی نمی توان سر درآورد. به همین دلیل تا نتیجه رسمی چنین موضوعی باید صبر پیشه کرد.

منبع:

میز نفت
پاسخ دهید