صنعت نفت و چالش های مالی در این دوران

صنعت نفت و چالش های مالی در این دوران

صنعت نفت در ایران حکم یک فرمانروایی را برای افزایش درآمدها و سرمایه ایفا می کند که همواره مورد لطف و گزند قرار می گیرد. در بین شرایط موجود ، این روزها شرایط به نحوی بهم ریخته است که صنعت نفت را دچار یک دگرگونی بسیار شدید خواهد کرد. گرمای زمین و کاهش تولید بیشتر می تواند صنعت نفت و سوخت های فسیلی را با کمبود در آینده مواجه کند. گرجه میزان تولید به صورت نسبی و طبیعی در حال کاهش است و این موضوع به دلیل ازدیاد برداشت خواهد بود. بنابراین لازم است تا پیگیری هایی در این زمینه صورت گیرد و گذرا از روی این موضوع عبور نکنیم.

کشورهایی که امروزه در حال استفاده از نفت و گاز هستند ، هیچ ثباتی برای مصرف ندارند ، گویی ذخایر آنها هیچ گاه به اتمام نخواهد رسید ، همین موضوع سبب شده تا داد و ستد و تجارت از نوع نفتی در کل دنیا رونق زیادی بگیرد ، تا حدودی که کشورهایی همچون ایران تمام درآمد خود را از این طریق به دست خواهند آورد و منبع اقتصادی غنی همچون نفت ندارند ، این روزها که قیمت نفت کاهش یافته است ، شرایط چنین کشورهایی هم اوضاع خوبی ندارد و صنعت نفت با یک برحان دست و پنجه نرم خواهد کرد.

کشور ایران از جمله کشورهایی است که اگر توان مالی بالایی داشته باشد می تواند به توسعه ی میادین خود برای برداشت سوخت های فسیلی کمک کند و این راه حل می تواند ایران را به یکی از بزرگترین قطب های تأمین سوخت فسیلی در زمان قحطی تبدیل کند. چنین شرایطی برای هر کشوری رخ نخواهد داد و این یکی از مواهبی است که خداوند در اختیار ما قرار داده تا به نحو احسن برای پیشبرد اهداف خود از آن بهره ببریم.ما تولید خود را باید بیشتر افزایش دهی تا سرمایه ی نسبی خوبی را برای افزایش توان مالی بیشتر کنیم.
صنعت نفت و چالش های مالی در این دوران

بیشتر بخوانید :  توتال و قراردادی که در عین ناباوری بسته شد!!!

صنعت نفت ایران فارغ از داشتن توانایی ذخیره و نداشتن توان مالی بالا و سرمایه گذارانی قدرتمند ، از یک موضوع دیگر هم رنج می برد و آن هم به مشکل داشتن در زمینه ی بین المللی در بین کشورهایی که آنها هم به نحوی یکی از قطب ها به شمار می روند خواهد بود. مثلا آمریکا یکی از کشورهایی است که دوست ندارد ایران قدرت بالایی را به دست آورد و با استفاده از این قدرت بتواند مشکلات پیش روی خود را حل و فصل کند. همین امر که در کنار آن چانه زنی ها و روکردن برخی از مشکلات و تحریم ها و . . . وجود دارد مانع از حرکت روبه رشد ایرانی ها خواهد شد.

صنعت نفت کشور چهار سال پر فراز و نشیب را با خوب و بد ، فراز و فرود سپری نمود. اتفاقات ارزشمند زیادی رخ داد که از جمله ی آنها می توان به رفع تحریم ها و همچنین جان گرفتن دوباره صنعت نفت اشاره نمود. اما باز هم چهار سال دیگر با همان دولت و احتمالا همان وزیر ادامه خواهد داشت. برنامه هایی که توسط وزیرنفت مطرح می شود ، برنامه های پر از موفقیت خواهند بود ف اما به شرطی که شرایط به گونه ای فراهم شود که بتوان به آنها نایل شد. از مهم ترین موارد تلاش برای داشتن یک سیاست صحیح است.

ما باید صنعت نفت خود را از نظر وجود سرمایه گذاران خوب غنی کنیم و بتوانیم شرایط اقتصادی خوبی را با روی کار آمدن صنعت نفت ، در کنار آن صنعت پتروشیمی و همچنین میعانات گازی و . . . فراهم آوریم. تا زمانی که تنها تولید سرلوحه ی کار ما باشد ودر همان جایی که هستیم ، باقی بمانیم هیچ پیشرفتی رخ نخواهد داد. یکی از طرح های آینده دار توسعه ی فاز ۱۱ پارس جنوبی است که به امید خدا با محقق شدن آن می توان شرایط را به نفع ایران تغییر داد. بسیاری از کشورها سنگ اندازی هایی را انجام دادند ، اما در نهایت نتوانستند که این شرایط را تغییر دهند.

بیشتر بخوانید :  واگذاری پالایشگاه های آبادان در بخشی خصوصی

پس از آنکه بتوانیم توان مالی خود را افزایش دهیم می توانیم به توسعه میدان های بیشتر ، افزایش برداشت از مخازن و تولید بیشتر و همچنین به بازسازی کردن تجهیزات فرسوده ی خود بپردازیم. پس بهتر است که مواد خام موجود در کشور را به محصولاتی تبدیل کنیم و با فروش آنها هزینه های بیشتری را برای توسعه پس انداز کنیم و از خام فروختن مواد اولیه به کشورهای دیگر خودداری کنیم ، زیرا فروش محصولات برای ایران درآمد بسیار بالاری نسبت به خام فروشی خواهد داشت.
دیدگاهتان را بنویسید