کمبود بودجه ای در طرح های صنعت نفت و گاز

کمبود بودجه ای در طرح های صنعت نفت و گاز

در بودجه سال بعد سهم مربوط به نفت و گاز و بودجه ی اختصاص داده شده برای آن نیز کاهش یافته است ، این موضوع می تواند به ضرر این صنعت مهم باشد.

بسیاری از پروژه های روز دنیا براساس سرمایه گذاری های کلان از سوی دولت ها و حکومت ها و همچنین از سوی سرمایه گذاران اختصاصی نیز انجام می پذیرد . سودنهایی که از این کار به دست می آید قطعا سودی خواهد بود که افراد می توانند از آن بهره مند شده و برای تجهیز و تغییر در سیستم های قدیمی خود نیز بهره ببرند. بنابراین وجود سرمایه در اولین گام بسیار کمک کننده خواهد بود و تا اندازه ی زیادی از مشکلات را رفع می نماید.

کمبود بودجه ای در طرح های صنعت نفت و گاز

اما متأسفانه در ایران چنین سرمایه گذاری هایی وجود ندارد و در صورت وجود داشتن هم با موانع زیادی مواجه خواهند شد. علاوه بر آن بودجه ی سالانه ای که برای صنعت نفت و گاز در نظر گرفته می شود به عنوان یکی از حیاتی ترین بودجه های تعیین شده می باشد که همواره با باید و نبایدهایی در استفاده همراه می باشد. این روزها خبر از کاهش سهم صنعت نفت و گاز در بودجه ی تعیین شده نیز می باشد. تحقق این خبر می تواند تأثیرات نامطلوبی  بر روی سیستم کاری این صنعت نیز داشته باشد.

کمبود بودجه ای در طرح های صنعت نفت و گاز

با بررسی های انجام شده علت این امر چیزی به جز سهیم کردن سایر طرح ها و پروژه ها تعریف نشده است. در حقیقت زمانی که ما یک بودجه ی محدودی داریم و باید این بودجه را در میان قسمت عظیمی از فعالیت ها تقسیم کنیم قطعا با کمبودهایی روبه رو خواهیم شد. این کمبودها بخصوص در زمینه ی طرح های مربوط به صنعت نفت و گاز بیشتر به چشم می خورد ، زیرا سرمایه های لازم برای بهتر شدن فعالیت ها در این زمینه به نسبت بیشتر از سایر موارد می باشد.

بیشتر بخوانید :  ورود دوباره بنزین سوپر به جریان سوخت

میدان های بسیاری زیادی در داخل ایران وجود دارد که این میدان ها برای استفاده و بهره برداری نیازمند سرمایه گذاری های خوب و کلان می باشند. از جمله طرح های سرمایه گذاری پیش رو بر اساس میزان بودجه ای که در سال آینده مشخص شده نیز می باشد. هرچه میزان بودجه کمتر باشد قطعا با کمبودهایی در تجهیز میادین روبه رو خواهیم شد. بهره برداری از یک میدان مشترک با سود بسیار زیادی همراه خواهد بود به همین دلیل از جمله مهم ترین کارهایی است که باید در دولت جدید نیز آغاز و به پایان رسد.

کمبود بودجه ای در طرح های صنعت نفت و گاز

از نظر اصل میزان بودجه اختصاص داده شده هیچ تفاوتی بین بودجه ی سال گذشته و سال جاری وجود ندارد اما در مقابل می توان به این موضوع اشاره نمود که اینگونه طرح ها با بررسی قبلی انجام نمی پذیرند. در سال گذشته بودجه و اوراق مربوطه برای سرمایه گذاری تنها برای توسعه میادین و طرح های مربوط به صنعت نفت و گاز در نظر گرفته شده است اما در مقابل در سال آینده این اوراق با حضور طرح های صنعتی و بازرگانی و . . . نیز می باشد ، بنابراین کار به نسبت سخت تر از گذشته خواهد شد. سهم نهایی که برای صنعت نفت و گاز در نظر گرفته می شود بسیار کمتر خواهد بود.

منبع:

تسنیم نیوز
دیدگاهتان را بنویسید