حمایت از تولید ملی تنها در حرف ؛ این بار در وزارت نفت

حمایت از تولید ملی تنها در حرف ؛ این بار در وزارت نفت

تولید ملی در سال های اخیر یکی از مهم ترین مقوله هایی است که رهبر و بسیاری از دولتمردان در مجلس و جلسات مختلف خود به آنها پرداخته اند. تولید ملی یعنی تولیدی که در داخل ایران با هزینه های بسیار کمتر و با استفاده از تجهیزاتی که بومی می باشد در حال انجام است ، حمایت از این تولید یکی از واجباتی است که باید به آن پرداخته شود. در کنار این شرایط می توان به مسئله ی تنها حرف بودن این موضوع نیز اشاره نمود. یعنی در عمل چیزی به نام حمایت از تولید ملی مشاهده نخواهد شد ، این مسئله در تمامی وزارت خانه ها و نهادهای مختلف دیده می شود.

وزارت نفت این بار یکی از وزارت خانه هایی است که دست تولید ملی بر روی آن نهاده شده ، اما باز هم با بی تدبیری این دست رها شده و اقدام به خرید یک سری تجهیزات از خارج شده ، در حالی که این تجهیزات دقیقا با همان کیفیت و با قیمت بسیار ارزان تر در داخل ایران وجود دارد. تست های زیادی هم صورت گرفته و مهر تأیید برای تمامی تست ها بر روی یک کالای ایرانی زده شده است. اما متأسفانه باز هم بی محلی های اخیر نشان دهنده ی وخامت ماجرا خواهد بود.

شیرهای کنترلی نمونه ای از کالاهای مورد استفاده در داخل ایران و برای وزارت نفت است که تاکنون واردات زیادی از آن رخ داده و هزینه های زیادی از ملت برای این واردات خرج شده است. اما حالا ما موفق شده ایم که این محصول را در داخل ایران تولید کنیم ، محصولی که دقیقا همان کارایی نمونه ی خارجی خود را دارد و اما از نظر قیمتی بسیار ارزان تر از آن می باشد. با بررسی های اخیر و تأکید زیادی که برای خرید این محصول رخ داد ، اما باز هم خبر از واردات وجود دارد. خبری که بسیار تکان دهنده و تأسف بار می باشد.

بیشتر بخوانید :  پرمصرف ها از یارانه آب و برق حذف می شوند!!!

معمولا در ایران محصولاتی که در رده های بالای واردات قرار دارند با یک بررسی جزئی به صورت لیست وار در آمده اند ، در خصوص وزارت نفت هم به همین ترتیب یک لیستی از کالاهای وارداتی در نظر گرفته شده است. در بین محصولاتی که می توان به آنها اشاره کرد ، شیرهای کنترلی بیشتر به چشم می آیند. با همکاری دولت و متخصصان در این زمینه ، در هر زمینه ای که توانایی لازم برای تولید ملی وجود داشت ، زمینه های لازم برای این تولید فراهم شد. یکی از این کالا ، شیرهای کنترلی بودند. در نتیجه با یک دو دو تا چهارتای ساده قاعدتا به جای وارد کردن یک محصول نیاز بر آن است که از نمونه ی داخلی برای حمایت از تولید ملی استفاده شود ، در حالی که اینگونه نبوده است.

حمایت از تولید ملی تنها در حرف ؛ این بار در وزارت نفت

شرکت داخلی که در حقیقت با دانش بومی شیرآلات کنترلی را برای استفاده در داخل ایران تولید می کند ، سابقه ی طولانی برای تولید دارد و قطعا بسیاری از افرادی که در وزارت نفت در حال فعالیت هستند با محصولات این شرکت آشنایی دارند زیرا در سال های گذشته در بسیاری از طرح های توسعه ای میادین پارس جنوبی از تجهیزات همین شرکت استفاده شده ، اما حالا به علت نامعلومی از ادامه ی فعالیت دست کشیده شده و بررسی نشان دهنده ی آن است که شرکت موجود در فرانسه قرار است که شیرآلات کنترلی را برای ایران بسازد و با هزینه ای چند برابری به داخل ایران بفرستد.

مجری چنین طرح هایی وزارت صنعت خواهد بود و این وزارتخانه وظیفه دارد تا شرایط را به گونه ای ترتیب دهد که به نفع تولید ملی باشد ، در همین خصوص هم توضیحات زیادی را برای حمایت از این تولید ارائه داد و بارها تأکید کرد که رهبر ما این دستور را داده و باید از آن اطاعت شود ، اما گویا هیچ نتیجه ای نگرفتند و کارها در وزارت نفت با سرعت به سمت واردات پیش خواهد رفت ، در حالی که نباید این چنین باشد. ما نباید با دست خود بودجه ها و هزینه های ملی را بر باد بدهیم و در مواقعی که کم می آوریم به فکر روزهای از دست رفته باشیم.

بیشتر بخوانید :  نقش میعانات گازی در بورس

اگر از این واردات و امثال آنها به سرعت جلوگیری شود و ممنوعیتی برای آنها در نظر گرفته شود ، در نتیجه واردات کالاهای مشابه تولید ملی هم متوقف خواهد شد و سرمایه ها در داخل ایران برای توسعه طرح های دیگر خرج خواهد شد. دست دلالان از هر صنعتی باید کوتاه شود تا اهداف متعالی ملی محقق شوند. این مسئله نیازمند رسیدگی های هرچه بیشتر و پیگیرانه تر از سوی دولت است ، پیگیری که باید به نتیجه برسد و در میانه ی راه رها نشود.

 

 
دیدگاهتان را بنویسید