تأثیر محصولات پتروشیمی در تقابل ایران و عربستان

تأثیر محصولات پتروشیمی در تقابل ایران و عربستان

یکی از اتفاقات مهم اخیر در رابطه با نقش تولید ایران در زمینه برخی از محصولات پتروشیمی می باشد. عربستان نیز همپای با ایران برای تولید محصولات پتروشیمی در حال تلاش است.

تأثیر محصولات پتروشیمی در تقابل ایران و عربستان

ایران در منطقه ی بزرگ خاورمیانه در زمینه ساخت محصولات پتروشیمی رقیبی با خود به همراه ندارد. یکی از مهم ترین محصولات پتروشیمی که امروزه نسبت به آن توجه ویژه ای صورت می پذیرد در رابطه با محصول MDI  و TDIمی باشد. این نوع از محصولات به نوبه ی خود از اهمیت ویژه ای در منطقه برخوردار هستند که تاکنون ایران برای ساخت آن در تلاش بود اما گویا عربستان نیز برای حضور در این پروسه خود را آماده نموده و حالا به یکی از سرسخت ترین رقبای ایران برای تولید این محصول پتروشیمی تبدیل شده است.

تأثیر محصولات پتروشیمی در تقابل ایران و عربستان

در حال حاضر حتی در ایران نیز تنها یک واحد فعال برای این مهم در حال تلاش می باشد و بغیر از این واحد ، واحد دیگری در خاورمیانه وجود ندارد که بتواند تولید محصولات پتروشیمی MDI و TDIرا برعهده گیرد. عربستان سعودی از پر سود بودن واحد مورد نظر در ایران باخبر است به همین دلیل در تلاش است تا بتواند در کمترین زمان ممکن شرایط را به نفع خویش تغییر دهد و در نتیجه برای راه اندازی یک گام به جلو برداشته است. با این حال در زمان فعلی ایران در رتبه ای برتر از عربستان قرار دارد ، زیرا علاوه بر تولید در حال صادرات این محصولات نیز خواهد بود ، همین امر می تواند شرایط را برای ایران مطلوب تر گرداند.

بیشتر بخوانید :  رکود بازار و تعطیلی بازار پتروشیمی

تولید معمولا در زمان های مختلف در شرایط متفاوتی قرار دارد و برخی از مواقع زیاد و برخی از مواقع کاهش خواهد یافت اما در حالت کلی می توان گفت که کارون برای تولید خود با مشکلی مواجه نیست و این تولید در یک ثبات نسبی قرار گرفته است.

 

منبع:

تی نیوز
دیدگاهتان را بنویسید