سازمان ملل و تحریم های آمریکایی

نگاهی به وضعیت نفتی ایران و مشتریانش پس از تحریم‌ها

با شروع دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافته است. بسیاری از کشورهای اروپایی به همراه چین و هند خریداران عمده نفت خام ایران، مخالف تحریم‌ بودند و دولت آمریکا تلاش کرده تا سایر کشورهای جهان را به توقف خرید نفت ایران و پایان دادن به مبادلات اقتصادی با این کشور ترغیب یا با تهدید به اعمال جریمه‌های مالی متقاعد کند.

در پی برنامه آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران و افزایش فشار بر متحدان برای توقف کامل خرید نفت از ایران، شرکت‌های فوجی اویل ژاپن و فورموسا پتروچمیکال تایوان در حال بررسی قطع خرید نفت از ایران هستند، اما هنوز تصمیم نهایی را اتخاذ نکردند.

همچنین کره جنوبی پیش از این مقداری از خرید نفت از ایران را متوقف کرده و قصد دارد نفت امارات را جایگزین نفت وارداتی از ایران کند. شرکت فوجی اویل احتمالا محموله‌های نفتی از عربستان، قطر و ابوظبی را با خرید نفت از ایران جایگزین خواهد کرد و شرکت فورموسا هم ممکن است تصمیم به خرید نفت از عربستان و عراق بگیرد و این موضوع پیامدهایی را درباره وضعیت نفتی ایران بعد از تحریم در پی دارد.

ترکیه قاطعانه اعلام کرده که خرید نفت ایران را متوقف نخواهد کرد، اما در میان مشتریان اروپایی ایران، یونان و اسپانیا کاهش خرید نفت ایران را آغاز کرده‌اند و ایتالیا بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران در قاره اروپا، همین رویه را در مورد ایران در پیش گرفته است. به طوری که شرکت نفتی انی ایتالیا با اعلام خروج از پروژه‌های نفتی ایران اعلام کرده خرید نفت خود از این کشور را تا پایان سال جاری میلادی به صفر خواهد رساند.

بیشتر بخوانید :  کاهش میزان نفت سنگین در آمریکا

اما دیدگاه گروهی از کارشناسان در این میان متفاوت است؛ آنها بر این باورند هرگونه کاهش صادرات نفت ایران می‌تواند به عربستان کمک کند سهم بازار آسیا را که پس از آغاز اجرای توافق کاهش تولید کم شده بود، پس بگیرد. عربستان اعلام کرده که قصد دارد برای جبران شکاف عرضه موجود در بازار، تولید را به رقم ۱۱ میلیون بشکه در روز برساند. اما این اقدام در شرایطی که تولید نفت ونزوئلا و لیبی نیز با مشکل مواجه شده، می‌تواند ظرفیت تولید ذخیره عربستان را با محدودیت جدی مواجه سازد.

ژاپن و خرید نفت از ایران

شرکت جی ایکس تی جی بزرگترین پالایشگاه ژاپن گفته قصد دارد از دستورالعمل‌های دولت ژاپن در زمینه تحریم‌ها پیروی کند و اگر این شرکت ناگزیر به قطع خرید نفت از ایران شود، نفت مورد نیاز را از دیگر تولید کنندگان در خاورمیانه، غرب آفریقا و احتمالا آمریکا تامین خواهد کرد.

چین و هند بزرگ‌ترین خریداران نفت ایران

موفقیت یا بن‌بست تحریم‌های آمریکا علیه ایران تا حد زیادی به موضع دو مشتری بزرگ نفت ایران، چین و هند بستگی دارد. هرچند پکن مذاکرات استراتژیکی را در ماه‌های گذشته با ایران انجام داده، اما مشخص نشده که آیا تحت فشار آمریکا خرید نفت از ایران را کاهش خواهد داد یا نه. در همین حال، وزیر نفت هند نیز هنوز تصمیم نهایی در مورد خرید نفت از ایران را اتخاذ نکرده است.

موضع روسیه در این خصوص متفاوت بوده و مقامات این کشور اعلام کردند که قرارداد تهاتر نفتی با ایران معتبر است و روسیه به این قرارداد پایبند خواهد بود که این قرارداد احتمالا فروش لااقل ۵۰۰ هزار بشکه از نفت ایران را تضمین خواهد کرد. بر این اساس به نظر می‌رسد اگر میعانات گازی تولیدی پارس جنوبی در داخل پالایش نشود، مانند دور قبلی تحریم‌ها بیشترین مشکل نه در فروش نفت بلکه در فروش این میعانات را نشان دهد.

بیشتر بخوانید :  فیلترهای صنعتی جداکننده ی ذرات ریز از روغن و بنزین

با این حال مسئولان صنعت نفت ایران معتقدند تحریم‌های نفتی ایران نمی‌تواند به راحتی اتفاق بیافتد و ایران بازارهای نفت خود را از دست نخواهد داد.

البته دور از ذهن نیست که تحریم نفتی ایران، قیمت این کالای استراتژیک را در بازار جهانی افزایش خواهد داد و بخشی از کاهش درآمدهای ناشی از کاهش احتمالی میزان فروش نفت ایران جبران خواهد شد و وضعیت نفتی ایران را پس از تحریم‌ کمی متعادل خواهد کرد.

همچنین مبحث بکارگیری نقل و انتقال مالی در دو بخش پیام‌رسان مالی و تبادلات بانکی دو جانبه در قالب پیمان‌های پولی مطرح هستند که در صورت بکارگیری از سوی بانک مرکزی امکان دریافت و مصرف درآمدهای نفتی ایران را به سادگی فراهم خواهند کرد.
دیدگاهتان را بنویسید